Shromáždění před zemědělskou školou bylo pestré nejen na účastníky, ale i řečníky. Mezi nimi byl mimo jiné předseda Občanského hnutí Jiří Černohorský, který před týden společně s dalšími demonstrujícími dotlačil rakev před dům ministra zdravotnictví Jana Blatného.

S emotivními projevy vystoupili také Jiří Machač či Jiří Bezák, své si k aktuální situaci řekla také Dagmar Tisovská ze sdružení Táborští vlastenci či zakladatel facebookových komunit Češi, táhněme za jeden provaz a Svobodné Česko Aleš Svoboda. Společným jmenovatelem všech uvedených byl odpor proti opatřením omezující osobní svobody. Na místě bylo možné také podepsat petici za potravinovou soběstačnost.

VLÁDA NIČÍ ŽIVOTY

Jiří Machač uvedl, že si přeje návrat k normálnímu životu. „Vláda nás opatřeními dusí, týrá, ničí naše životy. Trpí senioři, děti a mládež, ztrácíme sociální kontakty, vznikají rozdíly ve vzdělání. Strádají živnostníci, podnikatelé i jejich zaměstnanci,“ popsal svůj postoj.

Veřejnou dopravou až z Mělníka dorazil dvaačtyřicetiletý Aleš Svoboda, který je nyní bez práce, protože byl zaměstnán ve fitnesscentru. „Chci pomoc našim dětem, desetiletý syn je nadějný fotbalista, nyní nemůže trénovat. Z jedničkáře se stal trojkař, protože nemůže chodit do školy. Rozhodl jsem se s tím něco dělat a nesedět doma,“ vysvětlil, proč nechyběl ani na demonstraci v Praze.

Jiří Černohorský se mimo jiné představil jako táta, dědeček i občan. Podle jeho slov bylo Československo mnohem svobodnější a demokratičtější než současný stát. „To, co se dnes odehrává, je naprosto neuvěřitelné a absurdní. Volení zástupci rozhodují o nás bez nás. Schází jejich kontrola a odpovědnost,“ míní. „Vyžírkové a vlastizrádci zadluží naši zem, ničí náš společný domov,“ dodal rozčileně.

Upozornil také na bytovou otázku, kdy lidé nezvládají hradit své závazky. „Vzali si hypotéky na bydlení, přišli o práci. Rozvádí se, končí na ulici, neschopni splácet. To je naše sociální politika,“ řekl.

OČKOVÁNÍ NEVĚŘÍ

Dagmar Tisovská upozornila na strádající seniory izolované v sociálních zařízeních. „Zamezili jim v kontaktu s rodinami. Nyní dostávají klinicky netestovanou vakcínu. Podle imunologa Vojtěcha Thona navíc očkování před nemocí nechrání. Jen umožňuje mírnější průběh,“ dodala do pléna.

Jiří Bezák byl ve svých tvrzeních mnohem odvážnější. "Covidová pandemie je podvod a business. Vydělává se na respirátorech, testování i vakcínách. Lidstvo kosí nějaká nemoc, máme plné mrazáky. Chřipka najednou vymizela, to je zajímavé. Roušky nám nařídili, abychom drželi hubu a krok. Netopýr z Wu-chanu straší v hlavách politiků,“ nešetřil ostrými prohlášeními.