Historickému náměstí v srdci Tábora totiž méně škodí v nedokončeném stavu, než kdyby měl kolem sebe původně projektovanou dřevěnou podestu. I tak je možné vyložit výrok památkářů, kteří dál odolávají snahám majitelky jejich názor změnit.

Že stánek ani pro letošní sezonu nesmí měnit stávající podobu, potvrdila Pavlína Oubramová z odboru rozvoje, státní památkové péče v Táboře. „Vyjádřilo se k tomu jak českobudějovické pracoviště, tak i Generální ředitelství NPÚ v Praze. Jednoznačně se shodly, že o pódium, neboli podestu, se stánek rozšířit nemůže. Jde o cizorodý prvek a jeho hmota má zůstat co nejmenší,“ citovala z výroku památkářů.

Stánek na Žižkově náměstí v Táboře v reálu a dle návrhu architekta, který u památkářů neprošel.Zdroj: Deník / Šatrová AlenaArchitektka Pavlína Oubramová také upřesnila, že v jejich zájmu je mimo jiné i snaha nezastavovat historickou dlažbu náměstí a podestou nevytvářet ještě větší pohledovou bariéru než vytváří samotný stánek. „A toto rozhodnutí je už nezvratné,“ upozornila odborná pracovnice.

S tím se ale majitelka stánku Květa Dvořáčková nechce smířit a jak Táborskému deníku řekla, stále s autorem návrhu stánku hledají způsob, jak vyhovět všem stranám: sobě, zákazníkům i památkářům.

Mohlo by vás zajímat: Bitva u Sudoměře - před 597 lety

„Architekt teď kreslí střídmější verzi, která by ke stánku zajistila lepší přístup. Z původního návrhu sice musíme ustoupit, ale jde nám také o praktickou stránku. Každému přece musí být jasné, že pro menšího zákazníka je teď stánek nepohodlný,“ zmiňuje Květa Dvořáčková skutečnost, že prodejní pult je nyní bez pódia vysoko.

Přečtěte si také: V pondělí musí Lukáš Lis učit v korunce Zlatého Ámose

Provozovatelka ale kromě nepochopení památkářů musela skousnout i kritiku ze strany části veřejnosti. Šedivá budka v lidech často vyvolávala dojem, že jde o stavební buňku z vlnitého plechu, která na Žižkovo náměstí nepatří. Květa Dvořáčková argumentovala, že lidé ale hodnotí nedokončené dílo. V anketě TD se pak hlasující jednoznačně vyjádřili pro instalaci zamítnuté podesty.