Není to tak dávno, kdy se občané rozloučili s deseti a dvacetihaléři. Nyní přichází na řadu další mince v pořadí. Padesátník.
Česká národní banka (ČNB) se rozhodla, že k 31. srpnu příštího roku zruší jejich platnost. Českým platidlem s nejnižší hodnotou tak zůstane jedna koruna. Obchodníci ale budou moci ceny svého zboží i nadále uvádět v desetihaléřích. Celkový nákup se pak bude i nadále zaokrouhlovat.
Hlavními důvody pro stažení z oběhu padesátníky je skutečnost, že přestávají plnit základní funkci oběživa. „V současné době jich je mezi lidmi 410 milionů kusů, což představuje jednačtyřicet padesátníků na osobu včetně kojenců,“ uvádí na webové stránce ČNB vrchní ředitel a člen bankovní rady Pavel Řežábek.
Podle banky náklady na výrobu tohoto platitdla nejsou vysoké, ale je třeba započítat celkové náklady všech účastníků peněžního oběhu na zpracování, distribuci a manipulaci s mincemi. Navíc jsou padesátihaléře vyrobeny z hliníků, který znečišťuje počítací stroje. Navíc je nelze zpracovávat na běžných linkách, ale pouze ručně.
Jelikož se v obchodech bude zaokrouhlovat až celý nákup, bude podle národní banky dopad inflace neznatelný.
„Obdobně jako dosud bude možné uvádět ceny zboží a služeb v haléřích a jejich násobcích. Zaokrouhlovat na celé koruny se budou jen konečné cifry nákupu při hotovostních platbách. Předpokládáme, že veřejnost uvítá, když peněženky zbavíme málo používaných mincí a jejich obsah se jim tak zpřehlední,“ uzavřel vrchní ředitel.