Nejméně uchazečů o zaměstnání ve věkové skupině nad padesát let věku měl v prvním čtvrtletí letošního roku podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR v evidenci Úřad práce v Prachaticích.
Celkově však situace pro tuto skupinu není podle analytika Úřadu práce v Prachaticích v poslední době tak černobílá jako před pěti až osmi lety. „Nelze samozřejmě paušalizovat, ale v současné době mizí tak zvaná diskriminace této věkové skupiny. Samozřejmě, že se stále najdou firmy a podniky, které do poznámky k volnému pracovnímu místu přidají, že se jedná o práci v mladém kolektivu, což může být svým způsobem skrytá diskriminace, ale takových zaměstnavatelů je v poslední době čím dál tím méně,“ říká analytik Jiří Beran.
Podle jeho slov tento jev stoprocentně vymýtit nelze, ale situace se stále zlepšuje. „Takových firem, kde by zájemci o práci doslova řekli, že je pro ně starý, příliš není. Musíme ovšem přihlížet i k tomu, že z velké části je tato kategorie uchazečů o zaměstnání se základním vzděláním nebo s vyučením, podle toho pak musíme vybírat i práci,“ poznamenal Jiří Beran.
Také volba rekvalifikací je pro nezaměstnané nad padesát let složitější. „Obvykle je třeba tyto lidi motivovat. Vysvětlit jim, že ani věk není překážkou v tom, aby se například naučili na počítači,“ potvrdil analytik.
Zaměstnavatelé si v mnohých případech pak ani ne〜uvědomují, že se jedná o zaměstnance s životními zkušenostmi a především pak s pracovními návyky a disciplínou.
„Někteří zaměstnavatelé již pochopili, že věk není hranicí. Že padesátiletý zaměstnanec bude chodit do práce včas, což je například pro absolventy škol v některých případech nezvyklá situace,“ doplnil Jiří Beran.
Nejméně zastoupenou skupinou nezaměstnaných je pak podle statistik ministerstva uchazeč nad 65 let věku.