Lidé, kteří bydlí pod Granátovou skálou a pod Fišlovkou, si mohou konečně oddychnout. Kameny z hroutícího se masivu už je nebudou ohrožovat. Radnice minulé pondělí vybrala firmu, která skály zabezpečí.

„Jako nejvhodnější nabídku hodnotící komise zvolila společnost Strix Chomutov a.s., která zakázku provede za 5,6 milionu s DPH," uvedla Dáša Suchánková z oddělení přípravy a realizace investic.

Přestože jde o jednu zakázku, je rozdělena na dvě části. Jak upřesnil vedoucí odboru životního prostředí Jan Fišer, Granátovou skálu bude chránit speciální síť. „Ta bude připevněna kotvami do podloží, aby udržela kameny a prostor jsme nemuseli neustále čistit," vysvětlil s tím, že masiv ohrožoval nejen schodiště, ale i domy.

V síti budou různě rozmístěné kapsy, které budou navíc naplněné speciální zeminou. Do ní odborníci zasadí semena trav. V kapsách se budou zachytávat nálety, které postupem času síť zarostou.

Sanace skalní stěny nad Fišlovkou se uskuteční na ploše tří tisíc metrů čtverečních. „Práce budou zahrnovat například odstranění náletů, každodenní odvoz získaného materiálu na skládku i čištění skalní stěny horolezci," vyjmenovala některé činnosti Dáša Suchánková.

Předpokládá, že se s firmou podaří uzavřít smlouvu tak, aby 25. října proběhlo předání staveniště. Práce na Granátové skále potrvají čtyři týdny, na sanaci masivu u Fišlovky o šest týdnů více.