Tzv. Vánoční či Štědrodenní namáčení před 33. lety založil vášnivý propagátor otužování jako zdravého životního stylu Antonín Trieb, pomyslné pořadatelské žezlo před třemi lety převzal jeho syn Petr. „Pokračujeme tak v tradici, které jsme dali trochu oficiální punc a založili před třemi lety i klub Otužilci Táborsko,“ vysvětlil Trieb.

Noří se od Mikuláše do Velikonoc

Zmiňovaný klub sdružuje více než pět set otužilců ze širokého okolí a má i vlastní stránky na sociálních sítích. Poznáte je podle klubových modrých čepic. „Každoročně pořádáme kolem sedmi až osmi společných akcí, sezonu jsme zahájili Mikulášským namáčením a končíme vždy Velikonočním zajíčkem,“ shrnul Petr Trieb.

Jordánský zajíček se konal u táborské nádrže v neděli 9. dubna už pošesté. Téměř čtyřicet otužilců se od 11 hodin nořilo do vody.
Do Jordánu v Táboře naskákali velikonoční zajíčci. Byl mezi nimi jeden kohoutek

Stále přijímají další nadšence a na pravidelné tréninky může přijít kdokoliv. „Scházíme se třikrát v týdnu - úterý, čtvrtek a sobota - na Sokolské plovárně a společně se otužujeme,“ popsal s tím, že jeho životním snem a dlouholetým přáním bylo překonat na vánoční akci rekord sto plavců.

To se nakonec povedlo, na startovní listinu se totiž zapsalo a do údolní nádrže Jordán se s vánočními doplňky ponořilo na 102 nadšených plavců. Podmínky však nebyly ideální. „Když je větrno, je to to nejhorší, co může být. Raději bychom měli bezvětří a krásný mráz, protože je lepší chodit do teplé vody než do chladu,“ vysvětlil s úsměvem Trieb.

Básnička na zahájení

Přítomní si zároveň popřáli krásné svátky a někteří si předali i tematické dary, například Blanka Kubecová dostala knihu Léčivá síla chladu aneb Otužováním ke snížení stresu a zvýšení výkonnosti od Josephine Worseckové. Před samotným ponorem zazněla i báseň Matěje Věnceka. 

„Ať už plaveš od mola k molu,
nebo dáš temp sotva pár,
zakřičme teď všichni spolu
naše heslo: Chladu zdar!
Na plovárně teď a tady,
na Vánoce, Štědrý den,
voda už má slušné grády,
kulky dovnitř, kozy ven.“

S chladnou vodou válčili i přítomní fotografové, protože po oblevě zůstalo pod vodou i přístupové molo. Nechyběl čaj, punč a svařák na zahřátí a nějaké občerstvení jako vánočky a cukroví. Početné bylo i publikum.

6. ročník Mikulášského namáčení v Táboře.
Otužilci se v sobotu opět "namáčeli" na plovárně u Jordánu

U Jordánu se koná také Silvestrovský křest a Velikonoční zajíček. Další otužilecké akce se pořádají v Jistebnici u rybníku Chadimák (Novoroční namáčení), u řeky v Plané nad Lužnicí (Tříkrálové namáčení) či v Košíně (Košínský tuleň).