Voda dva stupně Celsia, vzduch tři stupně pod bodem mrazu. Tloušťka ledu 35 centimetrů, hloubka okolo čtyř metrů a silný ledový vítr. Tohle nejsou zrovna ideální podmínky na koupání. Ale asi jak pro koho.

Na tradičním novoročním namáčení se sešlo rovných třiatřicet otužilců, kteří téměř bez zaváhání vstoupili do v ledu vysekaného koupaliště jistebnického rybníku. Nejmladší účastnici bylo sotva devět let. Když Barbora Vobořilová vylezla z vody, třásla se jako osika.¨„Dneska to bylo strašný. Nejhorší je ten vítr,“ připustila krátce po výkonu. Do vody vlezli i její rodiče. Ti ji před třemi lety začali otužovat ledovou sprchou. Tehdy se Barbora poprvé zúčastnila jistebnické tradiční akce.

Novoroční namáčení začalo před lety naprosto nevinně. Petr Muž se svými přáteli se občas chodili na Nový rok vykoupat. Jednou si jen tak zkusmo napsali na kus čtvrtky pozvánku a hned se přišli podívat tři stovky lidí. Na světě byl nultý ročník. Letošní jistebnické namáčení už si na plakáty připsalo šestnáctku a hodně přes tři stovky diváků.

„Já jsem byl pětadvacet let členem pražského klubu otužilců. Když se to dělá s rozumem, tělo je určitě odolnější vůči nemocem. Tady v Jistebnici se akce hezky chytla. Aspoň se lidi na Nový rok trochu provětrají,“ říká zakladatel.

Namáčení jako každoročně zahájil ladným skokem do ledových vod jistebnického rybníka, kde pobyl okolo deseti minut. Někteří otužilci udělali pár temp a rychle z vody, jiní si doplavali na konec vysekaného koupaliště, kde na ně čekalo šampaňské. Dvaapadesátiletý Ladislav Nerad z Bálkovy Lhoty se přišel do Jistebnice namočit už podvanácté. „Já chodím pravidelně do sauny. Sem jezdíme z recese. Voda byla dneska docela příjemná, ale ten vítr štípe.“

Sobotního namáčení se zúčastnilo šest žen a sedmadvacet mužů. Nejstarší Pavel Holler (1947) ze Sezimova Ústí přijel už popáté. K ostříleným účastníkům se připojili také tři nováčci, kteří hned v úvodu prošli křestem: Anežka Vlčková z Prahy, Roman Kohout z Tábora a táborský kaskadér, rekordman a fakír Petr Fiedor.