Na táborském Žižkově náměstí mnohdy jen stěží seženete parkovací místo, otrlejší řidiči nechávají své automobily přímo před Bechyňskou bránou Kotnova a o dvě ulice vzdálené garáže pod Střelnicí jsou naplněné pouze z poloviny. Takto vypadalo ještě před několika dny parkování na Starém Městě. Nyní ale radnice zamezila tomu, aby auta kazila turistům výhled na šest set let starou památku.

„Pracovníci technických služeb přesunuli v minulém týdnu značku Obytná zóna 
z prostoru Starého Města za Bechyňskou bránu. Tato památka již nebude zatarasená auty," informovala vedoucí odboru dopravy Štěpánka Voráčková.

Řidiči si tak musí najít místo jinde, protože parkování v obytné zóně, kam nyní spadá i Bechyňská brána, je možné jen na určených stáních.

Jako alternativa, kde mohou Táborští nechávat auta, poslouží i parking pod Střelnicí. Od začátku roku si mohou nejen místní zakoupit do garáže parkovací kartu. Z dvaadevadesáti míst poslouží 
k pronájmu dvanáct, z nichž polovina má již své majitele.

Jaroslav Mlejnek z technických služeb upřesnil: „Počet míst k pronájmu určila rada města, aby jich zbyl dostatek pro lidi, kteří do města zavítají. Přes noc v garáži stojí zhruba dvanáct automobilů, přes den je prostor zaplněný více jak z poloviny."

Parking využívá i Eva Rejlková: „Parkuji tady každé pondělí. Kdybych do města jezdila každý den, rezervaci si koupím. Je dobře, že ji město zavedlo," míní.

Parking pod Střelnicí není ale jediným prostorem, kde si lidé mohou pronajmout parkovací místa. Další stovku sčítají i garáže pod Tabačkou v ulici Bílkova.

Podzemí, kde je 133 míst, patří úřadu práce. Město má v pronájmu stovku z nich a spravují je také táborské technické služby. I tady je k dispozici ještě necelá desítka.

„Parkování v garážích pod Tabačkou není veřejné, takže se lidé nemusí bát o své automobily. V podstatě se do garáží nedostane nikdo, kdo tady nemá co dělat. Výjezdy i přístup, vše je na kartu. Klienti mají pro svůj automobil přidělený box," upřesňuje k parkování u Tabačky Jaroslav Mlejnek z Technických služeb Tábor.

Ještě v minulých letech bývalo parkování v těchto prostorách jen pro firmy a obyvatele přilehlých ulic. Nyní si jej může pronajmout prakticky kdokoliv. Ale vždy jen do konce kalendářního roku. Poté musí zažádat znovu.

„Lidé si v podstatě musí vzít roční rezervaci. Poté vracíme poměrnou část z platby. V zásadě vycházíme vstříc i klientům, kteří by měli zájem o parkování na čtvrt nebo půl roku. Mnohdy se také stane, že se místa po několika měsících uvolní," upřesňuje Jaroslav Mlejnek.
Mnoho místních vidí ale podzemní garáže u Tabačky jako prostor, kde smějí parkovat pouze úředníci.

„Občas si všimnu nějakých aut, jak tam zajíždí. Myslela jsem si, že tyto garáže jsou pouze pro úředníky či firmy. Ani jsem nevěděla, že i normální lidé si tam mohou pronajmout místo. I mně by se líbilo. Muselo by být ale levnější. Takto se radši projdu z Blanického Předměstí," míní řidička Andrea Tkadlecová.

Za rok parkování tady zaplatíte osm tisíc korun.

O místa k pronájmu mohou zájemci zažádat v kanceláři technických služeb na táborském autobusovém nádraží u Husova parku.