Zvracení. Jediný možný stav, který vás napadne při procházce kolem Kozského potoka v Sezimově Ústí. Ve vedrech minulých dní se v něm od pátku rozkládají stovky ryb, na nichž hoduje stejná porce much.
Jak jsme již v pondělí informovali, senážní tekutiny ze zemědělské firmy v Nové Vsi u Chýnova unikly do Turoveckého a Kozského potoka. Přivolaní hasiči sice zamezili dalšímu prosakování tekutin těsněním kanalizačního vedení, ale podle terénního průzkumu Deníku do středečního dopoledne uhynulé ryby mizí jen velmi pomalu.
„Panuje tu nějaký tichý krizový stav. Policie prý věc šetří, stejně tak i životní prostředí a rybáři. Nic se ale neděje, ryb je kolem břehů víc a víc. Zaráží mě, že je tam nechávají se rozkládat a čeká se, až ryby vezme velká voda, nebo je sežerou kachny,“ popisuje Petra S. ze Sezimova Ústí, která k bývalému koupališti chodí venčit psa.
Teplo je problém
Uhynulé ryby jsou zachycené v chuchvalcích trav a kořenů stromů po celém toku.
„Padly na dno a postupně vyplouvají. Škodu likvidujeme od pátku průběžně v odpoledních hodinách. Jsme přece jen dobrovolnická organizace a uklízíme následky ve volném čase. Je to práce ještě na dlouho,“ vysvětlil hospodář Českého svazu rybářů Tábor Jiří Červinka.
Způsobené škody na rybí osádce odhadl na 4000 korun, tedy na stejnou sumu jako ostatní vynucené náklady, například dopravu a potřebné rozbory vody. Zdechliny skončí v kafilerce, výlohy zaplatí viník.
„Je zrovna teplo, takže ryby se rozkládají rychleji a smrdí. Včerejší déšť tok trochu pročistil, ale zároveň ze dna uvolnil další mrtvé ryby. Odstraňování škod může trvat ještě týden,“ naznačil ve středu referent životního prostředí sezimoústecké radnice Petr Klíma. Potok byl otráven pouze v úseku jednoho a půl až dvou kilometrů za Novou Vsí. V dalších částech je pak ředěn přítoky. Podle Klímy je právě to důvodem kumulace mrtvých ryb pod Mýtem.
„Kdyby se na únik látek a otravu přišlo dřív, pustilo by se větší množství vody z rybníka, čímž by se tok naředil. Následky by asi nemusely být takové,“ soudí Červinka. Kolik je však otrávených ryb, je prozatím těžké říct.
Nekoupat psy
Škodlivé látky postihly široké spektrum bílých ryb. Na život v potoce se havárie zcela evidentně podepsala, podle Jahelky by ale neměla mít negativní vliv na ostatní živočichy, kteří přijdou s vodou do kontaktu.
„Abychom zabránili dalším škodám, zvýšením průtoku ředíme vodu v potoce,“ podotkl referent odboru životního prostředí táborské radnice Josef Jahelka.
Rozsah poškození vody si netroufá odhadovat. Jasné však je, že jedovaté tekutiny otrávily Kozský a Turovecký potok. Lidé by své psy, které zápach uhynulých ryb přitahuje, neměli do vody pouštět.
Firmě, kterou je podle našich nepodložených informací Zemědělské družstvo Nová Ves, hrozí pokuta od pěti tisíc až do pěti milionů korun. Konkrétní částku však ukáže až výsledek šetření. "Vy máte ale starosti, takové bych chtěl mít,“ zavěsil Deníku telefon ředitel zmíněného družstva Jan Cimpa.
Podle předsedy táborských rybářů Jaromíra Morkuse, újma nehrozí ani Lužnici, do níž se Kozský potok vlévá.
V loňském roce postihla podobná havárie Kozský potok dokonce dvakrát. Komu toxické látky do vody unikly, se dosud nikomu nepodařilo zjistit.
DAVID PELTÁN