Na poslední tři červnové týdny meteorologové slibují slunečné dny, s příjemnými teplotami okolo 20 až 25 stupňů. Nevylučují ani tropická vedra. To ostatně potvrzuje i jedna z pranostik: Na mokrý květen přichází suchý červen.

Sezona plavek a koupání je tady. Loni se lidem představilo nové koupaliště v Sezimově Ústí, letos staronová Sokolská plovárna u Jordánu a bazén 
v Mladé Vožici.

Právě dnes Tábor od stavební firmy Daich převezme opravenou Sokolskou plovárnu. Koupající ale musejí počítat s provizorii. „Těmi jsou silnice a parkoviště, které patří do druhé etapy, a tu začneme na podzim," upozorňuje starosta Jiří Fišer. Letos se na vodu nedostanou ani mola. Zato si již můžete pronajmout kabinu. Na sezonu vyjde na 500 korun a vyřídit si ji je možné v plaveckém bazénu.

Také bufet pojede v omezeném provozu. „Teď od pátku bude káva a pití a od 12. června už poběží i kuchyně," upřesnil provozovatel Ladislav Skoumal.

Většina bazénů a koupališť se na start ale teprve připravuje. Mladovožičtí si nový bazén poprvé vyzkouší v polovině měsíce.
„Momentálně je ve zkušebním provozu. Součástí areálu jsou i dva altány. Jeden bude fungovat jako dětský koutek, kde se mámy s dětmi mohou schovat před sluníčkem, ve druhém ukryjeme filtraci. Samozřejmostí jsou i převlékárny a sociální zařízení," představil nový areál o velikosti 25 x 13 metrů v lokalitě za fotbalovým hřištěm starosta Jaroslav Větrovský. Vstupné plánují radní vybírat hlavně o víkendech a o prázdninách. Celodenní vstupenka vyjde dospělého na 60 korun, dětská je o polovinu levnější. „Ve všední dny nebudeme peníze vybírat vůbec. Ať si to tam děti užijí. Město dokáže provoz uhradit," slibuje starosta. Se stavbou bazénu začali Vožičtí už loni na jaře a vyšla je na 14 milionů korun.


Bazény otevřou:Chýnov – v provozu
Sokolská plovárna – v provozu
Tábor – otevřeno od 24. května
Sez. Ústí – otevřeno od 1. 6.
Planá n/L – asi tento víkend
Bechyně – asi tento víkend
Soběslav – kolem 13. června
Mladá Vožice – kolem 15. června

Ani otevření soběslavského bazénu v Tyršově ulici už nic nestojí v cestě. Podle jednatele společnosti Vladimíra Falady, plánují vpustit nedočkavé plavce v polovině června i oni. „Rádi bychom otevřeli 13. června. Bazén by měl být přístupný až do konce srpna, i když loni jsme zavírali už 10. srpna. Ale byly i roky, kdy jsme jeli nepřetržitě až do září," vysvětluje, že rozmary počasí bohužel neovlivní.

Kvůli vstupnému nebude muset v Soběslavi nikdo sahat hlouběji do kapsy, vyjde úplně stejně jako loni. Na všechny skotačivé potápěče dohlédne sedm proškolených plavčíků.

V Plané nad Lužnicí se chystají svůj bazén otevřít už o víkendu 6. června. Sezona poběží až do září a vstupné se od loňska nezmění. Návštěvníky čeká i pár novinek. „Pořídili jsme nový stůl na ping pong a pískoviště pro děti," láká všechny nedočkavce starosta města Jiří Šimánek. O bezpečnost dětí i dospělých se u nich postará správce proškolený na první pomoc.

V chýnovském bazénu je podle starosty Pavla Eyberta zatím studená voda, ale není problém jít se už smočit. Bazén je v provozu a nezaplatíte za vstup ani korunu. „Vstup a koupání je na vlastní nebezpečí," podotkl se smíchem starosta.

Nové převlékárny

Venkovní koupaliště v Táboře otevřelo už 24. května. „Běžná údržba byla dávno hotová a i počasí nám přálo, takže jsme mohli areál otevřít," míní Jiří Kříž, vedoucí plaveckého bazénu v Táboře.

Za hodinu plavání ve venkovním bazénu zaplatí dospělí 45 korun a děti 25 korun, přičemž za každou započatou čtvrthodinu si všichni připlatí pětikorunu. O bezpečnost plavců v bazénu se stará speciálně vyškolený personál.

Ochlazení se už v pondělí dočkali i ti, kteří zavítali na biotopní koupaliště v Sezimově Ústí. „Už tu několik lidí bylo, ale jak půjde nahoru teplota, zvýší se logicky i návštěvnost," poznamenal Aleš Přikryl, správce sportovního areálu. Návštěvníci mohou zpozorovat i několik novinek. Přibylo zde dětské pískoviště, převlékárny a u hřiště jsou nainstalovány ochranné sítě. Bezpečnost nezajišťují plavčíci, každý pracovník koupaliště je však školen na záchranu tonoucího člověka. Ve všední dny zaplatíte vstup 40 korun, o víkendu potom 50 korun. Minulý rok skončila sezona koupaliště 21. září.

Od pátku bude otevřené i koupaliště v Bechyni. Vstupné je stejné jako v minulých letech a už se dokončuje i přestavba malého bazénku pro děti.