Kytku ze salámů nebo dobré víno. Nic speciálního. To vám nabídnou v táborských obchodech, pokud se zítra rozhodnete popřát svému tatínkovi k svátku. Že žádný neslaví? Ale ano, třetí červnová neděle je totiž vyhlášená mezinárodním Dnem otců. A například v USA, Německu nebo Švýcarsku svému svátku muži opravdu holdují. U nás o něm lidé ale moc nevědí.

„Vím, že den otců existuje, ale nevím, kdy se slaví, takže ho neslavím, ale je to vlastně škoda, protože i tatínci by si zasloužili trochu pozornosti. Takže dám svému tatínkovi asi láhev vína,“ řekla Deníku Ludmila Svatošová. „Ta tradice tady není taková, jako je například Den matek. To jsme měli připravené speciální víno, ke Dni otců ale nic nemáme. Ani nebudeme nic speciálního nabízet, každý ať si vybere podle svého gusta, třeba nějaké dobré víno,“ poradila Hana Kroužková z prodejny lihovin a tabáku. Žádnou speciální akci nechystá ani Miluše Hejná ve svém květinářství. Manželkám a dcerám ale poradí. „Často vážu kytice ze salámů a klobás, pro pány se také hodí jakákoliv zelená uvázaná kytička, vhodné jsou pro muže také slunečnice,“ řekla Hejná, která ale svátku žádnou propagaci ve formě vývěsky dělat nebude.

Svátek v českém kalendáři ještě moc nezdomácněl, místní muži mu přicházejí na chut jen velmi pomalu a dostává se do povědomí převážně mladých rodin a párů.