Náklady na elektřinu v domácnostech stoupají. Také obce jsou nuceny zvažovat efektivitu a svítit na správném místě.
Cesty k úsporám
Veselí nad Lužnicí má více jak 1000 pouličních lamp.
„Snažíme se instalovat ekonomicky méně náročné výbojky. Druhým způsobem je možnost, samozřejmě při zachování určitých parametrů, osvětlení komunikace každým druhým světlem. To znamená, pokud je například čtyřicet světel v ulici, používáme dvacet nejpotřebnějších. Osvětlujeme především křižovatky, odbočky a ta místa, která jsou zajímavá a nutná osvětlit,“ nastínil k ekonomice veřejného osvětlení jednatel Veselských služeb Jaroslav Benda.
Náklady na osvětlení si ve Veselí vyžádají zhruba 1,2 milionu korun. Z toho zhruba 650 tisíc korun ročně činí náklady na samotný elektrický proud a dalších bezmála 600 tisíc korun si vyžádají provozní a mzdové náklady. Pro příští rok chystá město navýšení asi o 10 procent.
Náklady stoupají
Mladou Vožici osvětluje bezmála 200 světel. Náklady na jejich opravu a údržbu si vyžádají ročně okolo 100 tisíc korun, samotná energie přes 350 tisíc korun.
Stejně tak jako ve Veselí i tady přibývají nové osvětlovací body, které osvětlují nové lokality a zároveň dochází k výměně silných, výbojek za slabší. Na náklady na osvětlení má tak vliv více faktorů, některé šetří, jiné cenu táhnou nahoru. Roční nárůst se zhruba pohybuje okolo pěti procent.
„Nejnáročnější je údržba starých zemních kabelů, které jsou staré okolo čtyřiceti let. Když se někde dělá chodník, nebo jiný zásah, tak se společně s tím mění i kabel,“ vysvětluje Antonín Hořejší z STS Soběslav střediska Čekanice, které má již řadu let vožické veřejné osvětlení v opatrování
Časové výseče
Další z cest, jak mohou obce ušetřit, je stanovit časový interval, kdy svícení omezí nebo pozastaví.
„V některých obcích mají časové spínače, které zhasnou světla na určitý noční časový úsek,“ potvrdil Hořejší a dodal , že na Vožicku se jedná o lokality Stará Vožice, Bendovo Záhoří, Blanice Kouty a Radvánov, kde je svícení časovým spínačem vypnuto v době od 23 večer do 5 hodin ráno.