V obvodech, na které letos připadají volby do Senátu, se včera ráno losovala čísla pro senátorské kandidáty. Týkalo se to také táborsko-píseckého obvodu číslo 13, do něhož spadá celý okres Tábor, východní část okresu Písek a jižní část okresu Benešov. V něm mají voliči na výběr z osmi kandidátů. Letos se poprvé po dvaceti letech už nebudou moci rozhodnout pro dosluhujícího senátora Pavla Eyberta.

„Vylosovaná čísla pošleme hned dopisem všem zmocněncům politických stran a hnutí, která vyslala své zástupce do boje o post senátora. Poté výsledky předáme tiskařům, aby mohli začít tisknout hlasovací lístky. Ti je pak pošlou registračnímu úřadu, kde se rozdělí podle počtu voličů v 53 obcích tady v okrsku a následně je už na starostech, aby si je vyzvedli a zajistili jejich distribuci," popisuje proces před volbami vedoucí odboru vnitřních věcí táborské radnice Vladimír Helma.

„Lidé obdrží hlasovací lístky nejpozději tři dny před volbou, ale zpravidla to bývá už víkend před volbami. Volby začínají letos 7. října, takže tak okolo prvního už by si je lidé mohli prohlížet. Každý kandidát má vyhrazený jeden lístek a na něm je kromě jiného také vylosované číslo, pod nímž vystupuje," dodává Vladimír Helma.

Hlasovací lístky si ale mohou voliči například v případě zapomenutí nebo poničení vyžádat i v samotné volební místnosti.
Pokud víte, že se v době voleb nebude zdržovat v místě bydliště, je možné si zažádat o voličský průkaz, jenže i jeho platnost je územně omezená.

„Na rozdíl od voleb do poslanecké sněmovny, kdy je možné volit po celé republice, v těch senátních musí i lidé s voličským průkazem odvolit na území svého obvodu. V krajských pak na území svého kraje," upřesňuje Vladimír Helma. U voleb do krajů si volič za zástěnou upraví hlasovací lístek strany, hnutí nebo koalice, kterou chce podpořit a obálku s tímto lístkem poté vhodí do hlasovací urny. Chce-li preferovat konkrétního kandidáta, jeho jméno zakroužkuje. Takto označit však bude možné nanejvýš čtyři kandidáty. Každý zvýhodněný má pak díky preferenčním hlasům možnost přeskočit soupeře, kteří jsou na kandidátní listině před ním. Při volbě do Senátu volič pouze vhodí do urny obálku s lístkem svého favorita.

Volby do Senátu se letos konají v jedné třetině obvodů společně s celorepublikovými krajskými volbami v pátek 7. a v sobotu 8. října. Ve druhém kole senátních voleb se bude rozhodovat o týden později, ale pouze tehdy, že v prvním kole nezíská ani jeden z kandidátů více než 50 procent.

S volebním lístkem vybraného kandidáta na senátora vyrazí lidé k urnám pouze v obvodech, které mají podle přílohy volebního zákona přidělené pořadové číslo podle klíče 1+3n, tedy například v obvodech 1, 4, 7, 10, 13 až do 79. Volební místnosti otevřou předsedové komisí v pátek ve 14 hodin a zavřou je ve 22 hodin. V sobotu se volí od 8 do 14 hodin. V případě druhého kola senátních voleb zůstávají časy stejné.

A co na svá čísla říkají jednotliví senátoři?

1. - JINDŘICH BLÁHA, ODS
Já si myslím, že číslo není úplně důležité, nejsem pověrčivý. Z toho důvodu mě ani ta jednička zas tak neohromila. Moje oblíbené číslo je šestka, kterou jsem měl vždycky na sportovním dresu. Ale na čísle u volebního lístku tolik nezáleží, takže ani jednička mi nevadí.

2. PETR KRÁL, ČPS
Dvojka je výborné číslo. A kdybych po prvním kole senátorských voleb skončil s dvojkou na druhém místě, tak bych byl nadmíru spokojen. Žádné předvybrané číslo jsem neměl. Upřímně řečeno, moc jsem nepřemýšlel o tom, jaké číslo by mohlo být výhodné, takže s dvojkou jsem spokojený. 

3. JAN MLÁDEK, ČSSD
Číslo není důležité. Jde o to, aby mi důvěřovali voliči.

4. JAROSLAV VĚTROVSKÝ, ANNO
Mám-li být upřímný, mám z toho zcela neutrální pocity, protože na čísle na volební lístku příliš nezáleží. Budu jen doufat, že ta čtyřka nebude jako ve škole špatná známka, ale bude odpovídat slovu dostatečná – dostatečný počet hlasů pro vítězství v senátních volbách.

5. JIŘÍ FIŠER,STAN, T2020, Jihočeši 2012, KDU-ČSL¶
Nejsem žádný numerolog, takže číslům jako takovým nepřikládám žádnou váhu. Bylo mi to tedy jedno, jak losování dopadne. Ale k mému číslu mě napadá, že pětka může dobře symbolizovat fakt, že mám všech pět pohromadě, na rozdíl od Martina Konvičky. 

6. MARTIN KONVIČKA, APAČ 2016
Mně se číslo šest velmi líbí. Je to známé vysoké herní číslo. Například ve hře v kostky si také přejete, aby vám padla šestka. A tři šestky za sebou mají také svou jasnou a silnou symboliku, takže mně to číslo přijde velmi dobré. Snad mi pomůže k výhře.

7. LADISLAV ŠEDIVÝ, KSČM
 Z mého pohledu je to v podstatě jedno, takže jsem ani nesledoval čas, kdy měla být čísla tažena. Byl jsem připraven se smířit s jakýmkoliv. Ale z numerologického hlediska je sedmička nejšťastnější číslo. A tak doufám, že i mně bude štěstí přát a dočkám se dobrého umístění.

8. PAVEL KLÍMA, TOP 09
Vzhledem ke straně by se mi líbila devítka, ale zrovna tak i dvojka. Je to jedno. Možná, když voliči dojdou k sedmičce a nevyberou si, budou rádi, že naštěstí mají ještě osmičku a přijdou k volbám. A může to dopadnout, jak říká Bible: Poslední budou první a první budou poslední.