VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Osmnáctiletému vojínovi zemřel bratr v náručí

Myslkovice /100 LET OD PRVNÍ SVĚTOVÉ VÁLKY/ - Pomník v Myslkovicích nese 26 jmen mužů, kteří se nevrátili z války. Na frontu odešli i bratři Trešlovi, kteří patřili k těm šťastnějším.

10.8.2014
SDÍLEJ:

Karel Podráský, který měl ve válce tatínka Františka, Božena Netrestalová tatínka Rudolfa Trešla a Marii Hodinářové odešel do války dědeček Josef Trešl.Foto: Kateřina Krejčová

Josef, Rudolf a Václav. Tři muži, kterým první světová válka znenadání zasáhla do životů. Všichni bratři Trešlovi museli narukovat na frontu do Ruska, naštěstí rodiče nepřišli ani o jednoho z nich. Vrátili se domů živí. Nebyli sami.FRANTIŠEK PODRÁSKÝ (vpravo) odešel do války v osmnácti letech. Domů se vrátil, jeho bratr Václav v zákopech zemřel.

Shledání na frontě

Z obce nedaleko Soběslavi odešla další řada hrdinů, kteří bojovali za Rakousko – Uhersko. Mezi nimi i František Podráský (1898).
„Narukovali společně s Pickem ze vsi jako osmnáctiletí kluci. Prodělali výcvik a shodou náhod se táta dostal do zákopů, kde byl i jeho bratr Véna. Ten ale válku nepřežil," začal vzpomínat na rodinnou historii syn Františka, Karel Podráský. „Strýček mu prý umřel v náručí. Zastřelili ho. Dodnes má své jméno na zdejším pomníku," doplňuje třiasedmdesátiletý muž.

Pomník padlým:
• Dne 20. května 1923 odhalili Myslkovičtí na návsi pomník obětem I. světové války od sochaře J. V. Duška z Tábora.
• Na pomník přispěli občané, hasiči a rovněž spolek ochotnického divadla, který byl v té době velmi aktivní.
• Na pomníku jsou vyrytá jména mužů, kteří se z války nevrátili:
Antonín BRÁZDA, František CVRČEK, Karel DAĎOUREK, Bohuslav HANTÁK, Bohuslav HUŇATA, Jan JELÍNEK, František KARPÍŠEK, František, Karel a Petr KOZLOVI, Václav MACHOŇ, František NERUDA 2x, Jan NERUDA, Václav NERUDA 2x, František, Jan a Václav PODRÁSKÝ, Antonín ŘÍHA, František TREŠL, Jan TUREK, František VACEK, František, Josef a M. VESELÝ.

Po vyučení zedníkem ve Vídni myslkovický rodák František ihned narukoval a řemeslem se živil až po návratu domů. Zemřel ve dvaaosmdesáti letech.

Myslkovický pomník.O tom, kde sloužil dědeček šestašedesátileté Marie Hodinářové Josef Trešl (1881), se dočetla až z vojenského archivu. Zemřel totiž, když jí bylo teprve šest let.
„Do války odešel ve třiatřiceti letech a sloužil jako vojín u 75. pluku. U řeky Dněstr se dostal do zajetí, nechal se ale zajmout dobrovolně, aby se nakonec přidal k legiím. Tam potom povýšil na desátníka," vzpomíná na osud dědečka Marie Hodinářová.

Více informací je možné dopátrat o jeho bratrovi Václavovi, narozenému 25. září 1894. Na frontě si totiž vedl poctivě deník. Ten nakonec vydal na několik set stránek a rodina je na zápisky svého předka patřičně hrdá. Zachytil každý okamžik, setkání, místa a neopomenul ani pocity: „Taková je válka. Ničí se vše. Lidský život nemá vůbec ceny, člověk byl a za chvíli je z něj beztvárná hmota, prostě nic k potřebě, k zakopání," zapsal si.

Úryvky z deníku a vzpomínky na Václava Trešla uveřejníme příští sobotu. I vy se můžete zapojit do vzpomínání. Pokud máte doma snímky a slyšeli jste o vašich předcích na frontě, ozvěte se nám na číslo 381 256 064.

Z Ruska se vracel domů do Rakouska pěšky. Při cestě Rudolfu Trešlovi omrzly nohy

Myslkovice – Rudolf Trešl (1888) odešel do války jako šestadvacetiletý. Tehdy pracoval jako zedník ve Vídni, kam se z Ruska také vrátil. Už v roce 1920 žila ale rodina opět v rodných Myslkovicích a Rudolf Trešl s manželkou tady vychovali čtyři děti.
O svých zážitcích ratolestem často vyprávěl. Na slova tatínka zavzpomínala Božena Netrestalová (1922), která po něm zdědila dlouhověkost. Rudolf Trešl se dožil rovných devadesáti. Zemřel v roce 1978.

Božena Netrestalová:
„Tatínek odešel do Vídně, když mu bylo čtrnáct let. Tam se i oženil a na svět přišel bratr se sestrou. Další dítě bylo na cestě, když tatínek rukoval.

Jako malým nám vyprávěl, co zažil. Pamatuji si sice jen střípky, ale vím, že na frontě padl do ruského zajetí. Paradoxně to pro něj bylo štěstí. Dostal se totiž do panství ve Voroněžské gubernii a sloužil tam pro knížete u koní. Naštěstí byl kníže zlatý člověk a s tatínkem se spřátelili. Koně nikdy předtím neviděl, ale naučil se s nimi, a mohl tak řídit kočár.Uprostřed Rudolf Trešl.

Vrátil se pro bratra

Jeho mladší bratr Václav se přidal k legionářům a na konci války se z Vladivostoku vracel do Čech. Zašel s chlapy i za tátou, aby ho vzali s sebou, ale on odmítl. Chtěl se rozloučit s knížetem, který byl v té době zrovna ve Valujkách. Legie tedy pokračovala dál domů a tatínek se vydal pak na cestu ještě s jedním Polákem. Nešli ale s prázdnou. Díky knížeti měli na štaci alespoň boty. Další dva páry dostal každý ještě do rance, nějaké oblečení, jídlo a šli. Boty ale brzy roztrhali a pak i náhradní páry. Když prošoupali ten poslední, lidé jim dávali slámu do pytlů a tu si omotávali okolo chodidel.

„Tehdy jsme si uvědomili, že cesta pěšky domů z Ruska nebude takový špás," říkával mi.
Tak pokračovali až do Polska, tam se rozloučili a táta šel přes Moravu do Slavonic a Rakouska, kde tehdy měli rodiče chalupu a maminka tam sloužila u sedláka.

Nejhorší kus cesty měl už sice za sebou, ale přišel o boty a s omrzlýma nohama pro něj cesta domů představovala muka.
Mojí sestře byly v té době tři roky, takže tatínka vůbec neznala. Objevil se doma zarostlý, špinavý, co měl na sobě, musela maminka spálit. Hlavně se ale musel pořádně vykoupat. Malá Mařenka se ho tak bála, že zalezla pod postel a nechtěla vylézt. Zanedlouho z Rakouska odešli do Myslkovic."

Autor: Kateřina Krejčová

10.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 18 000 Kč

Ostatní obsluha stacionárních strojů a zařízení Jeřábník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Po zapracování možnost zvýšení platu, Profesní průkaz na jeřábnické práce nutný. , Benefity ve formě stravenek. , Kontakt: telefonicky - 6:00 - 14:30, emailem, osobně - 6:00 - 14:30.. Pracoviště: Prefa roudná s. r. o., 392 01 Soběslav. Informace: Martin Prokeš, +420 601 575 293.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 15 500 Kč

Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Kontakt emailem (alena.jostova@p-plast.cz). Pracoviště: P-plast lom s.r.o., 390 02 Tábor 2. Informace: Alena Joštová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 12 200 Kč

Montéři suchých staveb montéři suchých staveb. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhody obědy. Kontakt osobně Chýnovská 262 Tábor 391 56 v 17:30 hod., telefonicky od 7 do 18h, mailem.. Pracoviště: Lfta s.r.o, Chýnovská, č.p. 262, 391 56 Tábor 4. Informace: Lukáš Hůlka, +420 725 585 616.

Výroba - Mistři a příbuzní pracovníci v oblasti těžby, 22 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v oblasti těžby, výroby a stavebnictví Mistr výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Popis pracovní pozice:, - je zodpovědný za vedení týmu, - organizuje celou výrobu na jemu svěřeném úseku dílny, - kontroluje a zajišťuje produktivitu výroby, - zajišťuje správnou kvalitu výroby, - zastavuje výrobu v případě neshody, - zajišťuje dodržování plánu výroby, - kontroluje udržování pořádku na pracovišti, - je zodpovědný za bezpečnou výrobu, - vyplňuje a předkládá dokuemnty potřebné pro provádění analýz výroby ad., Požadujeme:, - SŠ vzdělání (obor technický, potravinářský, chemickotechnologický), - min.2 roky praxe na stejné pozici: mistr směny/dílenský místr, vedoucí výroby, - zkušenosti s řízením personálu, - sledování a řízení výkonu pracovníků na směně, - zkušenost s vyplňováním dílenské dokumentace, - znalost práce na počítači, - znalost AJ výhodou, Nabízíme:, - práci v rostoucí mezinárodní výrobní společnosti, - možnost odborného vzdělávání a další profesní růst, - adekvátní mzdové ohodnocení, Zaměstnanecké výhody:, stravenky, odměna za odpracovanou dobu, prémie a příplatky k základní mzdě, penzijní připojištění v případě pracovního poměru na dobu neurčitou., , Kontakt emailem (nabor@ppfeurope.cz). Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky.
3

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Vážná dopravní nehoda se stala v pátek před čtvrtou hodinou odpoledne na silnici první třídy mezi Českými Budějovicemi a Pískem.
AKTUALIZOVÁNO
3

Cyklista vjel do cesty dodávce, nepřežil

Nový baby box už je oficiálně v provozu

Strakonice - Nový baby box funguje od pátku 23. března ve strakonické nemocnici.

Víkendové tipy: Na Táborsko vtrhla velikonoční atmosféra a jarní nálada

Tábor - Nabídka možností, kterak příjemně strávit nadcházející víkend, je v táborském regionu opět bohatá. Vyberete si?

Na co zajít v pátek do kina

Táborsko - Přinášíme přehled pátečního programu kin.

Knihovny na Táborsku prožijí Noc s Andersenem

Táborsko - Celá Česká republika, a s ní i řada světových destinací, prožije z pátku na sobotu podmanivou Noc s Andersenem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT