O Orlíku se totiž mluví jako o nádrži s největším množstvím zadržené vody. Stálý objem nádrže činí činí 280 milionů metrů krychlových a maximální teoretický objem může dosáhnout až 716,6 milionů metrů krychlových.

Své jméno dostala díky zámku Orlík, který kdysi vystupoval na skále nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se nachází jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera.

Přípravné práce této vodní nádrže začaly již v roce 1954, to dokonce dříve než byl projekt schválen vládou. Na stavbě se denně vystřídalo přes tisíc pět set dělníků a vyžádala si dvě oběti.

V průběhu výstavby bylo zatopeno celkem sedm vesnic a osad a vzniklému jezeru muselo ustoupit čtrnáct mlýnů, velký počet pil šest set padesát hospodářských staveb.

Díky poloze této nádrže jsou zde ideální podmínky pro rekreaci. Okolí vás nadchne kombinací koupání a kulturního či sportovního vyžití. Za návštěvu stojí nejen zámek Orlík, který nabízí nádherný výhled na tuto přehradu, ale také nedaleký gotický kostel svatého Prokopa nebo Žďákovský most, největší jednoobloukový most v České republice.

Na přehradě můžete použít lodní dopravu, která nabízí nádherný výhled.

Zítra čtěte: Litvínovice – nejnižší naměřená teplota