Pavel Neufus z Tábora vlastní miliony vinylových desek. Má je veskrze ve skladech v Americe, část však přemístil do domácího města a návštěvníkům z originálních desek chystá výstavy. Unikátní expozici „elpíček" The Beatles můžete navštívit tento víkend o Táborských setkáních v Muzeu hudby.
„Tolik Beatles tu ještě nikdy nikdo neviděl! Jsou tu různá vydání od 60. do 80. let. Británie, Amerika, Evropa. Všechno originály, které se liší nejen vizuálně. Žádné reprinty jako v případě Warhola, to by byla ostuda," popisuje majitel sbírky, Čechoameričan Pavel Neufus. Kromě plných desek na výstavě najdete také singly, plakáty, knihy a časopisy o kapele či originál novin, které informují o 8. prosinci 1980. Dni, kdy byl zavražděn skladatel, zpěvák, instrumentalista a zakladatel The Beatles John Lennon.
Nejen desky
Expozice obsahuje všechny základní alba skupiny The Beatles, která doplňují desky jednotlivých členů a zajímavá, nelegální vydání nebo speciální náklady určené pro rádia. Návštěvník muzea může zhlédnout přes 300 kusů velkých desek a zhruba sto kusů malých, singlů.
„Výstavu o The Beatles už jsem jednou dělal, to bylo ještě v Houstonu. Jsou velice populární, takže na ně vždy lidi rádi přijdou a podívají se. A mě se ve sbírce rozrostli víc, než jsem čekal. Říkal jsem si, že je škoda, aby to lidé neviděli. A já tím desky aspoň uklidím, protřídím a seřadím," vysvětluje volbu The Beatles sběratel Pavel Neufus.
Jednotlivé desky budou mít popisky, které budou upozorňovat na jednotlivosti a detaily. „Především všechny desky znějí jinak, mono bylo lepší než stereo. Odlišnosti jsou také ve skladbě písní na albech. Název desky byl například stejný, ale v Americe na ní byly jiné písně! Sjednotilo se to myslím až u alba Revolver z roku 1966," vypichuje zajímavosti Pavel Neufus. A jakou desku „Beatlesáků" má nejradši? „To opravdu nevím a je to těžké vždy říct. Každý den se vzbudíte s jinou náladou, s jinak naladěným uchem a cítěním. Každý den je tak chuť na jinou píseň. Jedno je ale jisté, už jsem je slyšet mockrát," usmívá se majitel Muzea hudby.
V Muzeu hudby je výstava každý měsíc. V červnu mohli návštěvníci vidět výstavu Toma Jonese, o prázdninách Johna Mayalla a Franka Sinatru. Z těch větších byla například o Frankovi Zappovi.
„Každý měsíc tu jsou jiní interpreti. Po Beatles přichystáme Beach boys a Bee Gees. V prosinci nás pak čeká velká lahůdka, rozsáhlá expozice o Led Zeppelin. Bude zde opět několik set desek a materiálů, protože kapela měla co nabídnout nejen hudebně, ale také vizuálně," prozradil osmapadesátiletý Pavel Neufus, který desky začal sbírat ve dvanácti letech a tehdy poprvé vyrazil na burzu vinylů na pražském Václavském náměstí. Za léta vybudoval dealerskou společnost The Houston Record Convention a stal se jedním z největších sběratelů na světě. Třicet let žil v Americe.
Hořký návrat
Po roce 2000 se vrátil do České republiky, v Táboře koupil dům s velkými prostory a o osm let později založil Muzeum hudby, které je otevřené dodnes v Žižkově ulici na okraji Starého Města.
Muzeum nemá podle Pavla Neufuse být jen vitrínou s deskami, ale také vzdělávacím, osvětovým centrem. Návrat do Čech ale nebyl jednoduchý.
„Před lety jsme dělali otevíračku jen pro vedení města, obeslal jsem 50 obálek s pozvánkami zástupcům města. Nakoupil chlebíčky, víno a čekal. Přišli pouze dva lidé. Chtěli jsme dělat krásné expozice desek, koncerty, vzdělávat lidi. Mít krásné vitrínky, vytápěné prostory o 250 metrech čtverečních, aby to nějak vypadalo.
Potřebovali jsme finanční podporu, ale nezájem nás odradil," vzpomněl.
Dnes je muzeum menší, ale stále má co nabídnout. I díky dílčím výstavám. Sbírku vinylů navíc průběžně doplňuje a rozšiřuje o nové exponáty, které nakupuje na světových burzách, převážně v USA.
Výstava o The Beatles potrvá do konce září a vstup na ni je zdarma. Muzeum je otevřené dle individuální domluvy. V době Táborských setkáních, která se konají od dnes do neděle, však bude otevřeno v pátek a sobotu od 10 do 21 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin. V době Táborských setkání bude vstupné 50 korun.
David Peltán