O hudební doprovod se postarali členové hudebního kroužku při domově mládeže SOŠEP, na klávesy hrál Jiří Kolář, flétnu rozezvučela Kateřina Brychtová a zazpívala Marie Hejpetrová. Nechyběly zajímavé informace ze života těchto majestátních ptáků, které poskytli ti nejzasvěcenější.

První hnízdo

Kurátorka výstavy Markéta Drábková z CHKO Třeboňsko přečetla autentickou vzpomínku z objevení prvního hnízda v Jihočeském kraji. Autorem většiny dokumentárních fotografií je zoolog Jan Ševčík, který ji takto zapsal.

„3. března roku 1984 jsem při cestě na hrázi rybníka Podsedek v Chlumské rybniční soustavě zaslechl orlí volání. Hlas se opakoval a několikrát se ozval ze stejného místa z močálu z těžko přístupného terénu. Pomalu jsem projížděl dalekohledem po vrcholcích stromů a nejednou jsem uviděl něco, co mě šokovalo,“ citovala s tím, že spatřil smrk, v jehož vidlici stálo hnízdo.

Orel mořský na jihu Čech. Při pozorování by se člověk měl chovat naprosto nenápadně a tiše. To, platí zejména v zimě, kdy zamrzají hladiny rybníků a pro orly se snižuje dostupnost potravy.
Orel mořský se zabydlel na jihu Čech. Na pozorování je třeba dávka trpělivosti

Z něj vyčnívala orlí hlava s jasně žlutým mohutným zobákem. Ale až v roce 1986 se povedlo prvně vyvést ve volné přírodě Třeboňska dvě mláďata. K vidění jsou tak jedny z nejstarších fotek orla u nás i pokusů o jeho návrat do přírody. „Například zde najdete i příběh první zahnízděné orlice Káči,“ upozornila Drábková.

Pomáhali rybáři i myslivci

Emeritní ředitel Správy CHKO Třeboňsko Josef Hlásek doplnil fakta a reagoval i na řadu dotazů. Tušili, že by mohli orlové hnízdit i u Staré řeky, ale to nepotvrdilo. Chtěli populaci udržet na bezpečném místě mimo dosah lidí, a tak obří dravce začali dokrmovat rybami. „Na počátku jsme měli asi tři nebo čtyři místa domluvené s rybáři i myslivci,“ prozradil.

Počet zimujících orlů stoupal i díky myslivcům a jejich krmelištím. V 70. letech tak ochránci přírody měli velkou naději, že se podaří některému páru zahnízdit. Orli mořské na Třeboňsku začal vypouštět v roce 1978 německý chovatel Claus Fentzloff díky přičinění Jiřího Andresky. Celkem do jihočeské přírody vrátili devět okroužkovaných exemplářů. „Aklimatizace se ale nedařila napoprvé, některé jsme museli odchytávat a dokrmovat, ale nakonec se podařilo vypustit všechny,“ dodal Hlásek.

Zoologové odhadují, že na Třeboňsku hnízdí dvacet párů orla mořského.
První mládě orla se vylíhlo po sto letech, teď na jihu hnízdí na dvacet párů

Druhé hnízdo našli u Horusického rybníka, stavěli i umělá. Při prvním organizovaném sčítání v březnu 1979 odhadli zimující populaci na 13 jedinců. Počátkem 80. let orli tak zahnízdili, v lokalitách kolem rybníků Velký Tisý a Velká Holná na jaře Jihočeši pozorovali orly s charakteristickými projevy pro hnízdící ptáky.

V současné době se v Evropě odhaduje populace na 20 tisíc párů, v Čechách hnízdí více jak 100 párů. Nejvíce jihočeských orlů cca kolem 100 kusů okroužkoval Jakub Mráz z Lomnice nad Lužnicí.

Pozvánka na závěr

Ředitel SOŠEP Ladislav Honsa poděkoval za perfektní výklad i krásně zpracovanou výstavu. A na závěr ještě přítomné pozval na přednášku z cyklu Cesty poznání týkající se Třeboňska. „Ta se uskuteční příští týden v úterý 11. října od 19 hodin v naší aule a bude se týkat Zlaté stoky. Přednášet bude docent Tomáš Kučera z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity,“ popsal Honsa.

Podařilo se nám vyfotografovat i kriticky ohroženého orla mořského.
Navštívili jsme ptačí svět. Podívejte se, jak to žije na Třeboňsku