První pacienti si už na vlastní kůži vyzkoušeli reformu zdravotnictví. U lékaře uhradili svůj první manipulační poplatek. Nový systém je v plenkách, ale díky rozsáhlé kampani jsou lidé o změnách dobře informováni.
Na prvního pacienta si Libuše Váchová v ordinaci pro děti a dorost počkala až do tři čtvrtě na osm. „Těžko říci, zda je odradil poplatek. Spíš bych řekla, že na vině jsou prázdniny,“ míní Váchová.
„K nám si došla většina pacientů před Vánocemi, aby v lednu nemuseli hned platit. Nyní chodí skutečně jen akutní případy, kdy je potřeba napsat neschopenku a podobně,“ uvedla soběslavská praktička Alena Moutvičková. Vybírání peněz zatím prý problémy nedělá, lidé jsou dobře informovaní a snaží se nosit drobné mince nebo bankovky.
S platbami ve zdravotnictví Váchová vesměs souhlasí. „Mohlo by to zamezit zneužívání pohotovosti i zbytečnému plýtvání s léky,“ uvedla a dodala, že za 60 korun v nemocnici by ale měli pacienti získat kvalitnější péči.
Za šestnáctiletou Martinu, která přišla do ordinace se zánětem průdušek uhradil poplatek její otec Pavel Korbel. „Nedělá mi to vůbec žádný problém. Do zdravotnictví jsou peníze potřeba, tak ať tam jdou,“ sdělil.
Matka dospívající dcery a tříletých dvojčat Blanka Vlasáková je ale jiného názoru. „Určitě to zatíží rodinný rozpočet. Ta nejstarší přinese infekci ze školy a záhy omarodí i sestry. Pak si to spočítejte, kolik zaplatím jenom za návštěvy a za recepty,“ stěžuje si, „ sebe člověk odbude, ale o děti máte strach. Stejně k doktorovi musíte. Před Vánoci jsme byli i na pohotovosti. A přitom nám snížili rodičovský příspěvek.“
Dvaaosmdesátiletá Anna Palmová ze Zvěrotic si myslí, že poplatky znepříjemní doktorům život a zlepšení lékařské péče nepřinese. „S poplatky spokojená nejsem, ale raději si připlatím, než abych trpěla těmi hroznými bolestmi. Za války jsem byla totiž nasazená a přivodila jsem si revma. Peníze jsou na to, aby se rozumně užívaly,“ dodala včera, když jsme zastihli v čekárně soběslavské lékařky. Do ordinace si přišla pro nové léky.
Ondřej Kostlán
z Veselí je zase nespokojený s neplacenými třemi dny nemocenské. „Všichni budou stále pracovat a nemoc přecházet, protože marodit nikdo nepůjde. Nakazí tak ostatní, není to vůbec dobrá motivace,“ naznačil.

Platit se nebude za preventivní prohlídky nebo očkování a za hospitalizaci se závažnou infekční chorobou jako je tuberkulóza, tyfus, syfilis a podobně. I ti, co onemocní morem, v nemocnici ušetří.