Snad tři, možná dokonce čtyři. Ale pět mandátů v novém zastupitelstvu si sociálně demokratičtí kandidáti ze Sezimova Ústí nedokázali představit ani v tom nejbáječnějším snu.

„Ano, přiznávám, pět mandátů nás zaskočilo. Tajně jsme si přáli alespoň tři, možná dokonce čtyři mandáty. Pět považujeme opravdu za úspěch,“ raduje se dosavadní starosta Pavel Samec ze Sezimova Ústí.
Před čtyřmi roky mu do zpěvu nebylo. Tehdy totiž všechny převálcovala ODS, která získala stejně jako Město pro všechny pět mandátů. Tentokrát si o dva pohoršila a je málo pravděpodobné, že by se do vedení města vrátila.
Modří dostali na frak i ve Veselí nad Lužnicí. Tam už ale podruhé. ČSSD si nejen udržela svoji pozici, ale dokonce si polepšila o jeden mandát, a to i přesto, že do voleb šlo o dva subjekty více než v roce 2006.

„Považuji to za ocenění naší práce,“ reagoval na výsledky starosta a lídr ČSSD Jaromír Novák.
ODS podle něj i v jeho městě doplatila na centrální politiku. Co ho ale překvapilo, je vykřížkování Darjy Bártové. Ta se z prvního místa na kandidátce „modrých“ již do zastupitelstva nedostala. „Přitom si myslím, že právě ona se snažila o konstruktivní politiku,“ komentuje situaci Jaromír Novák.
Přestože vyjednávání jsou teprve v začátcích, starosta se netají, že preferuje velkou koalici. Věci veřejné jsou však pro něj kvůli konfrontační předvolební kampani nepřijatelné.

Do zastupitelstva se poprvé od roku 1994 nedostal ani Petr Hynek. Ten také poprvé nekandidoval za ODS, ale za Sdružení nestraníků.
„Tolik oranžové mě zaráží. Přijde mi, že Veseláci jsou snad slepí. Ke kostlivcům ve skříni i k průšvihům, které se za poslední roky na radnici děly,“ míní Hynek. Jeho odchod z ODS však podle něj za neúspěch nemůže.

Bývalý veselský starosta se ale vzdát nehodlá. „Jsem Veselák a nehodlám radnici nechat v klidu. Ty kostlivce je třeba vyhnat ze skříní ven.“
Soběslavský starosta Jindřich Bláha vyjádřil s výsledkem voleb spokojenost, byť si oproti těm v roce 2006 ODS o dva mandáty pohoršila. „Výsledek vnímám pozitivně, protože v Soběslavi narozdíl od jiných měst ODS vítězství obhájila. Máme tudíž dobrou výchozí pozici pro další vyjednávání. Konkrétní obrysy by mohly být jasné do konce týdne,“ tvrdí Bláha. ODS v Soběslavi vyhrála, ale má pouze o jeden mandát více než ČSSD. Narozdíl od minulých voleb, kdy rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími stranami byl mnohem markantnější. Tehdy totiž ODS měla osm křesel, zatímco ČSSD pouhá tři .
V Mladé Vožici si loňský vítěz (SNK – Nezávislí 2006) připsal na své konto čtyři mandáty. Do zastupitelstva letos nekandidovala KDU – ČSL ani SNK ED. O křesla se tedy Nezávislí 2010 podělí jen s ODS a ČSSD, které shodně obsadí po dvou místech.

„Modří“ v Chýnově vyhráli volby i letos, o dva mandáty si ale pohoršili. Lidovci ani komunisté se do zastupitelstva neprobojovali.
V sobotu zůstal úsměv na rtech v Plané nad Lužnicí. „Já jsem upřímně potěšen. I když máme o jeden hlas méně, toto výsledné číslo je číslo, které jsem si namaloval v červnu, když jsme tvořili kandidátku. Mé pozdější prognózy už tak optimistické nebyly,“ přiznává plánský starosta Jiří Šimánek (ODS). Jejich kandidáti vybojovali celkem šest míst v zastupitelstvu. Starostu ale na druhou stranu zklamala účast voličů, byť byla o desetinu vyšší než v roce 2006.

Ve společné koalici by rád viděl Zdravou Planou. „V devadesáti procentech se ve svých programech potkáváme. Sedli jsme si i před volbami a víme, co od sebe můžeme čekat. Ale tím samozřejmě neříkám, že se zříkáme spolupráce s ostatními,“ nastínil další vývoj. „Myslím, že nám všem jde o jedno: o naše město a naše občany.“

Ani přes pětiprocentní úbytek voličů oproti volbám v roce 2006 se v Bechyni moc nezmění. Současné vládnoucí SNK – ED zůstalo u svých původních čtyř mandátů, takže na místě je spokojenost. „Už jsme se telefonicky domlouvali s případnými koaličními partnery na zítřejší odpolední setkání. V úvahu připadá TOP 09 a ODS. Určitě neoslovíme pouze KSČM,“ zmínil nejbližší plány starosta Jaroslav Matějka s tím, že se budou snažit o co největší a nejširší podporu. Základní bod programu, a to velkou rekonstrukci náměstí, avizovaly všechny strany.

I přes stejný počet mandátů prošla velkým třeskem ODS. Lídr strany Jan Pazourek se z prvního místa propadl. Voliči dali přednost jiným. Podle samotného lídra je všeobecný odliv od modré strany způsoben hlavně celostátní politikou. „Já mám navíc jasně vyhraněné názory. Nepatřím mezi pochlebovače a možná měli lidé obavy, že by se mnou přišly reformy,“ analyzuje svou prohru Pazourek.

Redaktoři TD