Zima už to má touto dobou „za pár“. Loni na začátku března malá lyžařská střediska v okrese už vleky zastavila. Tuhá zima jim sice pomohla, úplně je však nespasila. „Jenže ty minulé za moc nestály. V roce 2007 se lyžovalo pouhé tři dny, o rok později se vleky nerozjely vůbec. Z vydělaných peněz poplatíme dluhy a zbytek si necháme jako zálohu a příští sezonu. Nic navíc nezbyde,“ kalkuloval loni Miroslav Grunt z Radvánova.

Ještě před několika lety Radvánovští zvažovali možnost technického zasněžování. „To ale bývaly jiné zimy. Když středisko vznikalo, mohli jsme se spolehnout, že se díky počasí uživíme,“ vzpomínal Grunt.

Podobně na tom byli na Hůrce u Jistebnice. „Lyžovalo se asi sedm týdnů, takže jsme se trochu zahojili. Bude na letní opravy. Plánujeme vylepšení večerního osvětlení. Kdyby to takhle bylo každý rok, stačilo by nám to,“ hodnotil loňskou sezonu František Hubáček z Hůrky.
Zato na uměle zasněžovaném Monínci se v té době vesele lyžovalo dál. „Minimálně do Velikonc bychom byli rádi, aby se lyžovalo. Dále záleží na zájmu lidí,“ plánoval vedoucí areálu Jaroslav Krejčí. V plánu měl na následující měsíce i stavbu bikeparku a lanového centra.

Letošní zima malým vlekařům žádnou radost neudělala. Spíše přidala další vrásky na čela. Oproti loňsku jedním slovem bída.
Radvánovský vlek byl na rozdíl od loňských padesáti dnů během letošní sezony v provozu pouhých třiadvacet dnů. Rozjel se až mezi vánočními svátky.
„Sníh ale slezl brzy. Ke spokojenosti lidí bychom museli zasněžovat, ale na to nemáme peníze, ani sponzora,“ posteskl si včera Miroslav Grunt z Radvánova.

Ani v Hůrce na Jistebnicku na tom vlekaři nejsou o mnoho lépe.
„Jezdili jsem možná šest týdnů a vydělali si tak alespoň na pokrytí provozních nákladů a na revize,“ řekl Vladimír Novák. Díky ekonomicky lepší sezoně v předchozím roku mohla na sjezdovce přibýt čtyři nová světla, která zkvalitnila noční lyžování. S instalací dalších hodlají pokračovat.
I když na Monínci skutečná zima začala hned 4. prosince, rekordy zřejmě už pokořit nestihne.

„Sezona vypadá hůř. Podle mých informací z hor je nejen u nás o lyžování obecně menší zájem. Očividně se tak projevily úsporné balíčky. Lidé nemají tolik peněz. Vypadá to oproti loňsku na propad takových patnáct až dvacet procent,“ uvedl Krejčí.
Značný odliv lyžařů způsobila nedává obleva, byť se na zhruba metru sněhu dalo bez problémů jezdit. Jenže jakmile začne vystrkovat růžky jarní počas, lidé vyzují lyžáky, začnou se věnovat zahrádkám a sáhnou po kolech.
I v tomto počasí ale mohou vyrazit na Monínec. Loňské plány proměnil majitel ve skutečnost. Podařilo se zde vybudovat nový bikepark a lanové centrum.