Usekat jim ruce, nebo alespoň přes ně praštit. Taková byla reakce kolemjdoucího Emila Holubce z Pražského sídliště. „Škoda, že nikdo ještě nevymyslel nějaký automat, který by takto dokázal okamžitě trestat. Nebo kdyby spreje v rukou těchto lidí stříkaly místo na zeď na ně. Tito lidé ničí hodnoty a doplácíme na to my, občané, protože to opět zaplatíme. Bohužel na jejich potrestání neexistují řádné zákony, “ hněval se.
Obnova pláště budovy sokolovny, která byla slavnostně otevřena už v roce 1905, stála 3 753 000 korun. V ceně je dílem zahrnuté i nové vybavení, renovace šaten a oprava střechy. Poté co řemeslníci sundali z budovy lešení naplno vynikly krásné fresky z 20. let minulého století, ale i podpisy sprejerů. „Čmáranice jsou tam již dva měsíce, do teď však byly pod lešením očím kolemjdoucích ukryté. Sprejeři používají kvalitní spreje, protože nápis vůbec nevybledl,“ řekl starosta TJ Sokol Tábor Jiří Bělohlav.
Ten nenechává nic náhodě a proti sprejerům vyrazil do boje. Už příští týden dělníci budovu nastříkají speciálním nátěrem proti graffiti. Kilo tohoto prostředku se pohybuje kolem tří set korun. Nátěr by měl usnadnit odstraňování nápisů.
„Přiznám se, že sokolovna se terčem sprejera stala podruhé, ale o podání trestního oznámení na neznámého pachatele jsem zatím neuvažoval. Když ho nechytneme za ruku při činu, nemělo by to myslím smysl. Nátěr by měl posloužit jako prevence, protože vzhledem k umístění je sokolovna dobrým terčem,“ podotkl Bělohlav.


Bez viníka není soudce
Graffiti se dnes stává pouličním uměním. I přesto však trvá apriori formy vandalismu, kterou však lze jen těžko trestat. Nejde totiž o čistou grafologii a policisté tak mají dokazování těžké. Jen zřídka navíc sprejeři malují za bílého dne, v noci maskují tmavým oblečením.
„Mívají tmavé mikiny s kapucemi a batůžky na zádech. Je ale těžké říct, že jde o sprejera. Musíme tedy zjistit, zda má u sebe spreje nebo je od barev. Byli bychom rádi, kdyby si lidé podezřelých osob pozorně všímali a hned nám zavolali,“ nabádá velitel městských strážníků Petr Svoboda.
Nejpřísnějším trestem pro sprejera je odnětí svobody na jeden rok, nebo peněžitý trest. Pokud je trestný čin spáchán opakovaně nebo je sprejer členem organizavoné skupiny, hrozí pachateli až tříletý žalář. Soud pak přihlíží například k tomu, když se pachatel snaží svůj výtvor sám odstranit.
Počin neznámého tvořivce na budově sokolovny odsoudil i Jan Příbramský, správce legálních ploch k malovaní v respiriu u Základní školy Zborovská na Pražském sídlišti. „Podpisy sprejem nebo fixou, takzvané tagy, na nových fasádách mi přijdou jako ubohost. Na devadesáti procentech z nich je vidět, že je dělá člověk, který nemá tahy v ruce. Dá se tedy předpokládat, že se s největší pravděpodobností se jedná o lidi ve věku 13 až 19 let. U starších je vidět nejen kvalita podpisu, ale i místo výběru - tedy staré domy, mostní konstrukce, zdi garáží, kde výskyt až tolik nevadí,“ vysvětlil.
Problém ale eviduje i při legálních akcích v respiriu. Někteří nerespektují dohody a malují po škole. „Myslím, že kdyby město ve spolupráci se soukromým sektorem nalezlo více legálních ploch, výskyt podpisů na nových fasádách by se snížil,“ dodal Příbramský.

ROZHOVOR:

Čtyřiadvacetiletý Jan Příbramský se o graffiti zajímá od svých 15 let. Nyní je správcem legální plochy v respiriu u Základní školy Zborovská na Pražském sídlišti. Ta je určená tomuto kontroverznímu pouličnímu umění.

Znáš nějaké „sprejery“, kteří veřejné plochy příliš nezkrásňují?
Znám většinu táborských stálic a dokonce i pár přespolních. Ty „borce“, kteří mrví nevhodná místa bohužel neznám, protože se z velké části jedná o sedm až deset let mladší kluky. Dá se ale říct, že není složité vytušit o koho se jedná, protože je na nich vidět eminentní zájem o některé výtvory po městě nebo na legální ploše na Pražském sídlišti.


Mají sprejeři něco, co nesmí?
Asi žádné není, jde přeci jen o adrenalinovou záležitost. Jenže záleží na inteligenci každého, jestli si zvolí pro svojí tvorbu legální plochu a nebo nelegální. I mezi nelegálními plochami ale existují rozdíly. Mostní konstrukce, protihlukové zdi nebo staré omšelé paneláky mi pomalované nevadí. Něco jiného jsou nové fasády domů nebo historická zástavba, tam to podle mého názoru může dělat jen hlupák.

Jsou tedy nějaká pravidla?
Pravidla samozřejmě nejsou, protože neexistuje někdo jako rozhodčí, který by určoval, co ještě není prohřešek a co už ano. Jsou jen nepsaná pravidla, ale to může být jen můj názor a druhý člověk ti řekne zase něco jiného. To prostě vychází z hlavy každého writera.

Změnilo se něco od doby, kdy jsi se o graffiti začal zajímat?
Změnilo se hodně. Když jsem byl patnáctiletý, tak nebyli dostupné spreje přímo určené k malování a nikomu se ani nesnilo, že by v Táboře vzniklo něco jako legální plocha. A dneska mají mladí všechno pod nosem - barvy, plochu, galerie na internetu, dokonce se změnila i právní úprava tohoto trestného činu. Z přestupku je nyní trestný čin. Jinak víc lidí se tomu asi nevěnuje. Vždy platilo a platit bude, že bude pár lidí, kteří to myslí vážně a pak spousta rychlokvašek, kteří budou kazit reputaci svým vandalstvím.

A názor veřejnosti?
Těžko posoudit. Jsou tací, kteří s graffiti striktně nesouhlasí, a to ať se jedná o legální nebo nelegální. Pak jsou lidé, kteří s graffiti v jisté míře souhlasí a nakonec jsou lidé, kterým je to jedno. Ale obecně se dá říct, že si lidé na tento druh umění začínají zvykat. Ono taky nic jiného nezbude, protože graffiti nelze vymítit.

Řekl bys něco k legálním plochám…
V Táboře jsou v současnosti dvě. Ta nejstarší je v respiriu, vznikla díky iniciativě jednoho z writerů a následné dohodě mezi mnou za organizaci Public Project a velmi vstřícným ředitelem ZŠ Zborovská. Ta druhá je na sídlišti Nad Lužnicí na hřišti u Lužnice. S vytvořením nové legální plochy je problém. Když už se podaří vytipovat vhodné místo, narazí se na nevstřícnost jeho majitelů. Většinou ani neodpoví na dotazy. Nedostatek je také lidí, kteří mají zájem tyto věci organizovat. Pronajmout plochy nejde. Za prvé nevím, kdo by tento pronájem hradil, za druhé z toho nelze dělat výdělečnou činnost jako je například výlep plakátů. Za třetí je třeba vědět, že vytvoření vícebarevného díla stojí několik stovek, spíš ale tisíc korun. Plochy jsou většinou zapůjčené a já mám k respiriu zavřenou dohodu. Další plochy jsou ale v nedohlednu.

Měli jste někdy problémy s policií při malování na tyto plochy?
Ze začátku dokonce docházelo i k přepadávání, nepříjemnému focení a natáčení během povolených akcí. Z poslední doby uvedu příklad, kdy jsem osobně s kamarádem roznesl po služebnách policií kopii dohody o legální ploše a stejně strážníci a následně i státní policisté řešili jeden nápis na povolené zdi. A to na popud aktivního důchodce se psem. Pánové si nenechali vysvětlit, že papír u sebe nemám, protože se jedná o úřední dokument založený doma v šanonu a ne v peněžence. Na dotaz, jak je možné, že o papíru neví, mi bylo řečeno již třetí a zřejmě nejdůležitější posádkou policie, že mají každý den štos papírů a že si nemůžou pamatovat všechno. Škoda, že to takto nefunguje i u mě v práci.

Jak lze graffiti ze zdi odstranit?
Dávají o tom tak čtyřikrát do roka v receptáři. Jedná se o speciální průhledný nátěr, který se nastříká na čistou fasádu. Po posprejování stačí nápisy znovu přestříkat tímto nástřikem a jdou dolů samy. Kilogram tohoto přípravku stojí 350 korun. Ale nejčastějším a nejsnadnějším způsobem je prosté přetření.


David Peltán