VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oprava věže jako pomník vzájemného porozumění

Mladá Vožice - Historie mladovožických domů.

21.4.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky (1868 – 1967).. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které chce podle něj vydat knihu.

Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům).
Pokračování z minulého týdne.


V popise obecního majetku z r. 1826 čteme, že radnice sestává z velmi staré, ale v dobrém stavu se nalézající věže z kamene provedené. V hořejší části její jsou kostelní zvony, v prostředním radní kancelář, v klenutém přízemku skladiště zeměbrany a byt policejního služebníka. Obec béře z přízemku radnice, kde se c. k. zeměbranecké depot nalézá, od eráru ročně nájemného 20 zl. stř. čili 50 zl. víd. čís. Ku věži na straně k děkanství přistavěna byla budova, kde bydlil městský strážník a zároveň tu byla šatlava. V té době byla ve Vožici 6. kumpanie zeměbrany a v přízemí věže bylo umístěno skladiště vojenských potřeb („Landwehr-Armatur- und Rüstungs-Depositorium“).

Velitelem byl zde od 1. srpna 1820 hejtman baron Keller za Sachsengrünu, který ode dne 18. dubna 1821 odevzdal velitelství pensionovanému nadporučíku Antonínu Gärtnerovi z Liniensturmu, jeho syn Vincenc po dobrodružném mládí žil zde jako soukromý písař. O zajímavé této rodině zmíním se na jiném místě. Toho roku oznamuje magistrát, že okenice u vojenského skladiště budou železným plechem pobity. Za vnitřní zařízení žádá magistrát 29 zl. 48 kr. v. č. (Měst. arch. vož. Gest.-Prot. 1821.) Roku 1831 vyskytl se návrh, aby přízemní klenuté místnosti ve věži použito bylo za archiv a k úschově úředních pokladen. Krajský úřad návrh ten schválil a vyžádal si plán i rozpočet. Avšak potom magistrát rozmyslil si to a dopsal krajskému úřadu dne 3. února 1832:

Gubernium rozhodnutím ze dne 30. srpna 1831 nařídilo magistrátu přízemí městské věže tak upraviti, aby mohlo použito býti za registraturní archiv a úschovu veřejných pokladen. Nevyhnutelnou nutnost takového místa uznávaje magistrát neprodleně dal stavení znalecky prohlédnouti a tu zjistilo se, že k téže věži přistavěné obydlí strážníka zcela chatrné jest, proto bez prodlení by znovuzřízeno býti musilo. Následkem toho činil by náklad celé úpravy 54 zl. 58 kr. stř. Po zralém uvážení, že přes tento značný náklad město přece jen starou rytířskou věž (v orig. „Ritterthurm“) jako radnici by mělo, ve které nejmenší účelnosti a pohodlnosti pro veřejný úřad by nebylo, dále že tento nově zřízený archiv jako samostatná část budovy velmi nejistým k úschově veřejných pokladen a nejvýš nepohodlným pro úřední manipulaci se jeví, že konečně vzhled kostelní věže jako radnice každému cizinci při nejmenším směšným se zdá a uprostřed rynku vypínající se tato věž obyvatelům všechen smysl pro vkus upírá, proto magistrát na návrh zkouš. magistr. rady Rudolfa Steina usnesl se, dle svých sil k odstranění této závady přispěti a zřízení dlouho a všeobecně žádané řádné budovy radniční dle přiloženého situačního nákresu provést. Ježto však nepatrné příjmy obecního důchodu nedovolují brzké uskutečnění tohoto všeobecného přání, je magistrát nucen na jiné pomocné prameny pomýšleti. Osvědčená dobročinná laskavost vrchnosti tak často projevovaná a zdravý smysl obyvatelstva pro prospěch obce, jakož i přispění obecního důchodu umožnily by uskutečnění stavby řádné radnice.

Vrchnost slíbila dodati veškeré hmoty stavební, měšťané pak povozy ruční prací k stavbě přispěti, aby tento pomník dobrého porozumění a vzájemné součinnosti mezi vrchností a poddanými co nejdříve mohl býti postaven. Zbývá tedy jen vyšší povolení, aby obec ze svých příjmů mohla část k tomu účelu věnovati. Plán a rozpočet vyhotoví panský stavitel Pavíček z Prahy, který by později i dohled na stavbu měl. Náklad z obecního důchodu činil by 1318 zl. 56 kr. stř., tedy o 770 zl. 58 kr. více než ona oprava. Krajský úřad prosí se o povolení tohoto příspěvku z obecního důchodu. Kmenové jmění obce nebude tím dotčeno, neboť uhradí se to z dlužných pohledávek za občany. Stavbou poskytne se obživa potřebným lidem v těchto těžkých dobách a bylo by radno již z jara s pracemi započíti.“ (Pokračování příště)

RICHARD HRDLIČKA

21.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Městská policie Tábor. Ilustrační foto.

Hledaného muže našli na Sídlišti nad Lužnicí

Měxus otevře charitativní výstavu

Sezimovo Ústí - Volné sdružení umělců jižních Čech a Balek Art Company stojí za charitativní výstavou Otevři srdce 2017, kterou městské kulturní středisko zahájí v sobotu v 16 hodin.

OBRAZEM: Tanečníkům z Ataku se na domácí půdě opět dařilo

Tábor - V neděli 21. října se v Táboře konal již 19. ročník taneční soutěže Velká cena Tábora.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Žáci poznávali českou metropoli

Tábor - Jak se už stalo tradicí, i v letošním roce vyrazili žáci ZŠ Helsinská na sérii literárně-historických exkurzí do české metropole. Postupně se do Prahy podívali žáci sedmých, osmých a devátých tříd.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT