Táborští řidiči si nedávno oddechli poté, co provoz na hrázi přestala komplikovat konverze parovodu na horkovod. Nyní se však už mohou začít připravovat na další omezení dopravy.

Lávka pro pěší na pravé straně hráze směrem od historického centra je totiž už dlouho ve velmi špatném stravu.

Loutkový festival přilákal do Spektra stovky malých i velkých diváků.
OBRAZEM: Loutkový festival přilákal do Spektra stovky malých i velkých diváků

„Lávka je sto let stará. V 90. letech minulého století došlo k její částečné opravě, byly ale použity nevhodné materiály. Celkem 43 železobetonových sloupů, které lávku podpírají, se tak pomalu rozpadá,“ uvedl táborský starosta Štěpán Pavlík.

Nyní jsou sloupy provizorně zpevněny, i tak se ale oproti původnímu stavu sesedly o osm centimetrů.

„Beton podpěrných sloupů odpadal až na samotnou výztuž, která byla napadena korozí. Některé pruty dokonce úplně chyběly,“ popsal již dříve situaci tehdejší vedoucí odboru investic Karel Hotový.

Legiovlak zavítal do Tábora. Připomněl sibiřskou anabázi našich vojáků.
VIDEO: Legiovlak zavítal do Tábora. Připomněl sibiřskou anabázi našich vojáků

Radnice chtěla lávku opravit již před dvěma lety, při snaze o očistu se však sloupy začaly rozpadat. Podle rozhodnutí statika tak musely být další práce zastaveny. Jednou z možností by byla i úplná likvidace lávky, lidé by tak mohli chodit přímo po hrázi podél Jordánu.

„Šlo by sice o výrazně levnější řešení, chceme však lávku zachovat. Bylo by škoda o ni přijít, i kvůli její bezbariérovosti. Musíme však zvážit všechny možnosti,“ uvedl starosta a dodal, že situaci konzultují i s památkáři.

„Pohled z vody je exponovaný, souhlasí tedy pouze s podobnými sloupy, jaké jsou na hrázi už nyní,“ vysvětlil. Rozhodnutí však bude až na novém vedení radnice.