Kdo zrovna nemiluje fronty, měl by z kapsy vyndat řidičák a překontrolovat na něm data vydání. Starým běží poslední měsíce.

„Doklady vydané od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000 pozbývají platnosti k prvnímu lednu,“ upozornil vedoucí odboru dopravně správních agend Antonín Hlaváček.

Dosud se z evidovaných 12 392 řidičů k výměně nedostavilo k 16. září ještě 3876 řidičů. Přesto, že jsou mezi nimi i ti, kteří doklad nepotřebují, neboť za volant nesedají, jde o vysoké číslo. Úřady mají na vyřízení 20 dnů. Tím pádem posledním termínem, kdy výměnu stihnete včas, je již desátý prosinec.
„I když nám nové řidičáky z tiskárny zatím chodí během dvou týdnů, nemohou s tím řidiči počítat i nadále,“ varuje Hlaváček.

Kdo má na všechno času dost, tak může sáhnout hluboko do peněženky. „Při kontrole se na řidiče s neplatným řidičským průkazem pohlíží jako na osobu, která doklad nemá. Za přestupek mu lze uložit v blokovém řízení pokutu do dvou tisíc korun. Správní řízení vyjde dráž,“ uvedl Dušan Vítů z dopravního inspektorátu.

Výměna starého řidičáku je bezplatná. Po Novém roce opozdilci musí již uhradit správní poplatek padesát korun. Odbor nabízí možnost elektronického objednání k vyřízení žádosti. V úřední hodiny se zájemce dozví, kolik lidí u přepážky právě čeká. Tím se může vyvarovat stání ve frontě. I když lze očekávat prodloužení pracovní doby a nasazení pracovní soboty, na dlouhé otálení to už není.