VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opilí husité lili víno do úst rok staré mrtvoly Václava IV.

Tábor – (Předchozí díl pojednával o pomoci Táborských Praze, kterou chtěl dobýt Zikmund se svými vojsky. Reputaci táboritů však pokazilo pití vína, které zůstalo v domech boháčů a ve sklepích klášterů.)

25.3.2012
SDÍLEJ:

Táborská akce v Praze se povedla, i nepovedla. Jihočeští husité zdatně pomohli, aby se Praha ubránila Zikmundovi, ale plenění kláštera na Zbraslavi jim na reputaci dost ubralo.Foto: Josef Musil

Obzvlášť ohavná záležitost se kvůli přemíře pití přihodila 10. srpna v cisterciáckém klášteře ve Zbraslavi, který zrovna  nikdo  nehájil  a  v jehož královské hrobce bylo přechodně pohřbeno tělo Václava IV.

Jak píše Vavřinec z Březové ve své kronice, táboři spolu s Pražany v čele s táborským knězem Václavem Korandou klášter ničili a vykradli. Pak i zapálili. To tehdy patřilo k věci. Ničení církevních staveb a jejich zařízení bylo z hlediska programu husitských radikálů v dobové souvislosti pochopitelné. Nadšenci rozbíjeli či pálili sochy a obrazy proto,   že   podle   nich  odváděly mysl věřících od skutečného  soustředění  na  boha  a  prožitek víry. Navíc kostely, kláštery a hrady neměly ve středověku pouze duchovní a  světské poslání, ale byly i důležitými sídly k vojenským účelům. Tudíž v očích tehdejších lidí nešlo o kulturní památky. Jednalo se o strategické body, jejichž obrana či  zničení, aby se předešlo jejich možnému zneužití, prostupuje dějinami válečnictví až do dvacátého století.

Jsi-li Bůh, braň se!

Táboritům rovněž nešlo výhradně o to, aby zbořili úplně všechny kláštery, nýbrž aby některých bylo využito k obec-nému dobru. Například na Sta-rém Městě pražském si zřídili v klášterech svatého Františka a Jakuba zbrojnici a zásobárny. Vlastně z nich udělali stodoly, ale nepobořili je. Uložili si tam především pušky, střelný prach do nich, zbraně všeho druhu a obilí. Jednalo se o chudé kláštery, ve kterých nebyl téměř žádný majetek, a přestože se říká, že klášter svatého Jakuba ubránili před tábority staroměstští řezníci, je pravděpodobnější, že ho táboři jednoduše ušetřili, protože se proti němu neobracel hněv pražské chudiny. Dokonce tam táboři razili mince z materiálů ze zlata a stříbra, jež ukořistili v jiných kostelích.

V bohatých svatostáncích ale nešetřili ničeho. Nebyli v tom však sami. Na jejich stranu se přidával pražský lid a společně ničili obrazy, malované archy i fresky na zdích.

Pravda je, že táboři byli v takovém konání nejvýraznější a prý ve svém obrazoborectví nacházeli až jakousi děsivou zálibu. Fresky namalované na zdech pražských kostelů probodávali kopími, oštěpy a sudlicemi nebo na ně kydali bláto. Právě táboři uřezávali sochám uši a nosy, stejné části těla odstraňovali i z obrazů a bodali světce do očí. Při tom provokativně říkali:
„Jsi-li Bůh nebo svatý, braň se, a my ti uvěříme!“

Řádění na Zbraslavi

Zato jejich zbraslavská akce má oproti jinému táboritskému plenění v Praze jedno významné „ale“.

Při ničení kláštera do sebe táboři ládovali jídlo z velkých ukořistěných zásob a opíjeli se vínem z dobře zásobených klášterních sklepů. To jim zatemnilo mysl a vystupňovalo jejich ničitelské choutky. Vtrhli i do klášterního kostela s královou hrobkou. Kromě ní tam byly bohaté ozdoby a malované oltáře, které začali s chutí likvidovat.

Pozdě v noci jednu skupinu opilých husitů upoutala hrobka, v níž rok leželo tělo krále Václava IV.

Vrhli se na ni, otevřeli ji a vykopali z hlíny mrtvolu panovníka. Pak tělo z hrobky vytáhli a položili na oltář. Mrtvole posadili na hlavu korunu ze sena, a aby si mrtvého vladaře „užili“ ještě víc, nalévali mu do zesinalých úst pivo. A k tomu hlaholili:
„Však kdyžs živ byl, rád jsi s námi píjel!“

Pravda, nebo lež?

Existuje více zkazek o tom, jakým způsobem opilci hanobili mrtvolu panovníka. Třeba že si ho vzali mezi sebe při hodování, lili mu do úst (pro změnu) víno a říkali: „Měl jsi ho rád za života, dej si ho i nyní!“

Je možné, že se to vůbec nestalo a jedná se o pomluvy z pozdější doby, které pocházejí od katolíků.

Vavřincova kronika se totiž o ničem takovém nezmiňuje. Je velmi nepravděpodobné, že by kronikář Vavřinec, současník táboritů a jejich kritik, něco takového záměrně zatajil, kdyby se o tom skutečně dozvěděl.

Že opilí táboři hanobili mrtvolu panovníka, kupodivu připouští historik Josef Macek (*1922, †1991). Ve druhém díle svého marxisticky (!) pojatého spisu „Tábor v husitském revolučním hnutí“ (Nakladatelství Československé akademie   věd,   Praha   1955) uvažuje:
„Nevíme, zda toto vyprávění odpovídá pravdě, avšak je možné, že rozjaření bojovníci necouvli ani před mrtvolou samotného krále a že se tato drastická scéna v troskách hořícího kláštera skutečně odehrála.“

Takže – kdo ví . . .

Aspoň zapálili dům

Nicméně ani okolnosti návra-tu   opilých   bojovníků  ze Zbra-slavi, které jsou již zdokumentované dobře, jim neslouží příliš ku cti. V jejich čele jel kněz Koranda a jeho opilí lidé nesli zlomky klášterních soch a obrazů. Při tom tancovali a  zpívali. Takto vstoupili do Prahy. A měli chuť  bojovat.
Nechali udeřit na zvon a svolali pražský lid. Ačkoliv bylo šero a neměli těžké zbraně, řítili se bez vojenských velitelů proti Vyšehradu. Zikmund na něm nechal před svých odchodem z Prahy zpevnit svou posádku. Jenomže posádka byla bdělá a už připravena k boji.

Útočníci nemohli mít naději na úspěch. Jedině snad, že by využili nějakého momentu překvapení, což husité uměli, pokud byli disciplinovaní a pod velením zkušených velitelů. Tentokrát však tvořili jen nesourodý opilý dav. Vyšehradská posádka po nich metala kameny a zkrvavení útočníci s potupou odtáhli. A aby aspoň něco provedli, zapálili jeden domek v podhradí.

Tak či onak, táborští husité si svým opilstvím uřízli pořádnou  ostudu,  ačkoliv  při vojenských operacích Praze velice pomohli.

Když 18. srpna 1420 konšelé předali Staré Město pražské nově zvolené radě Jana Želivského, Žižka už chtěl mít co nejrychleji své tábory na Táboře. Jejich disciplína vlivem opilství silně poklesla a ohrožovala bojeschopnost táborské výpravy.

Že se z Prahy nestane nový ideální Tábor, bylo zjevné. O čtyři dny později táboři odcházejí z Prahy. Jejich hejt-man je rozhodnutý napříště rázně potírat jakékoliv odstředivé a nedisciplinované snahy ve své obci.

Kudy dál, Tábore?

Jenomže ani Tábor už nebyl tím Táborem, jaký táboři hodlali v květnu vytvořit z Prahy. Plamenná kázání chiliastických kněží o konci světa se stále nenaplňovala. Některým lidem, kteří dokázali vzít rozum do hrsti, začínalo být zřejmé, že táborská obec, pokud se má udržet, bude se muset proměnit v obvyklé město. Z válečné kořisti nelze žít donekonečna.

Takové město tedy bude muset fungovat na jiných základech než obec, jež napodobovala prvotní Kristovu církev, kde řečeno slovy tehdejších chiliastických věrozvěstů „není mé ani tvé“ a kde zmizel všechen „dráč“ čili daně a vůbec platby.

Josef Musil

Autor: Redakce

25.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: V nástrojárně nabízíme místo strojního zámečníka s předpokladem postupu na místo kvalifikovaného nástrojaře., Nabízíme kvalifikovanou práci na údržbě a také na výrobě vstřikovacích forem,, jednosměnný provoz,, po adaptaci zajímavé mzdové ohodnocení,, 5 týdnů dovolené,, výhodné stravování v závodě,, příspěvky na penzijní připojištění,, příplatek za dojíždění,, a řadu dalších benefitů.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303,731 125 633.

Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 22 000 Kč

Brusiči nástrojů a kovů Brusič na plocho. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: K práci v nástrojárně přijmeme šikovného brusiče na plocho s alespoň 5 letou praxí., Nabízíme velmi kvalifikovanou a zajímavou práci na vstřikovacích formách,, po adaptaci zajímavé mzdové ohodnocení,, jednosměnný provoz,, 5 týdnů dovolené,, výhodné stravování v závodě,, příspěvek na penzijní připojištění,, příplatek na dojíždění, a další zajímavé benefity.. Pracoviště: Koh-i-noor mladá vožice a.s., 391 43 Mladá Vožice. Informace: Růžena Kalinová, +420 381 401 303,731 125 633.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 300 Kč

Pomocní montážní dělníci Operátor - montážní pracovník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12300 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Vhodné pro absolventy, OZP s max II. stupněm invalidity., Požadujeme manuální zručnost, práci ve 2-směnném provozu. Jedná se o montáž/demontáž počítačových tiskáren, vhodné zejména pro ženy., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů ŘD, příspěvek na stravování a další benefity podle dosažených pracovních výsledků., Kontakt: telefonicky (6:30-15:00 hod), emailem.. Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Chovatelé drůbeže ošetřovatel/ka drůbeže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Do provozu v Ústrašicích přijmeme pracovníka/pracovnici do líhní. , Požadujeme střední vzdělání s maturitou, řidičský průkaz sk. B, kladný vztah ke zvířatům, trestní bezúhonnost, spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost a vysoké pracovní nasazení., 25 dní dovolené, 3 dny sick days, závoz obědů, podnikové akce, příspěvek na kulturní akce, masáže, obědy, naturální mzda, penzijní připojištění, kontak: tel. (7:00 - 16:00) e-mailem. Pracoviště: Mezinárodní testování drůbeže, státní podnik, 390 02 Tábor 2. Informace: Eva Hrůšová, +420 724 544 791.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Režisér Daniel Habrda pohádku natáčel v českokrumlovském Prokyšově sále, na Novém Městě a na nádvoří Městské knihovny.
12

V nové pohádce Z pekla do pekla čerti k smíchu rozhodně nebudou

Dynamo hostilo v nedělním mrazivém utkání soupeře z Prahy.
15

Dynamo totálně propadlo, doma padlo s Olympií

Léčbu Marleyho chce zaplatit Jakub, sbírka není třeba

Prachatice - Transparentní účet, kam by lidé mohli posílat peníze na léčbu zraněného štěněte Marleyho, není potřeba.

Ještě vykřesali jiskřičku naděje

Kladno - Hokejisté ČEZ Motoru vyhráli čtvrté semifinále play off první WSM ligy na Kladně 4:2, stav série snížili na 1:3 a v úterý  je čeká pátý duel doma v Budvar aréně (17.30).

OBRAZEM: Děti si užily maškarní rej

Mladá Vožice - V neděli odpoledne se v sále mladovožického hotelu Záložna konal maškarní rej.

Se zbraní se vydal loupit na benzínku

Jindřichův Hradec - Neznámý pachatel v noci z pátku na sobotu po půlnoci přepadl čerpací stanici na Řečičce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT