Když v roce 1994 přišla skupinka deseti nadšenců do opařanské střelnice, kterou kdysi využíval Svazarm, budova byla zdevastovaná a v areálu se zastavil čas. Během dvaceti let se ale Střelecký klub Opařany vyhoupl na republikovou špičku a dokonce hostil i Mistrovství PŘI SOBOTNÍM ZÁVODĚ trénovali i Jiří Pikeš (zleva), Michal Beran a Petra De Fantová.Evropy v IPSC střelbě. To vnímá jeho dvaatřicet členů jako nejvyšší poctu. Nejen to jim připomnělo sobotní setkání, které zpestřil i menší závod.

Tříletý zápřah

Klub nejprve začínal organizací malých podniků, vše budoval po krůčcích, a když se v roce 2001 ucházel o pořádání největšího střeleckého závodu v dosavadní historii České republiky, v prostoru bylo zatím osm boxů.

IPSC: Dynamická střelba, kde se snoubí přesnost a rychlost. Střílí se za pohybu i staticky na papírové či kovové terče.

„Zbylých šestnáct, které jsou pro mistrovství nezbytné, jsme dobudovali během tří let. Například měsíc sem jezdilo čtyřicet souprav denně a navážely hlínu ze stavby dálnice," popisuje zakládající člen Luboš Dolejší, jak se střelnice rozrostla s tím, že takové jako ta v Opařanech jsou pouze další dvě. „Mistrovství sem přivedlo osm set závodníků, koná se jednou za tři roky v různých zemích Evropy a je to velký úspěch pro celou asociaci," doplnil.

Mezi střelci se najdou i čtyři ženy, které sklízejí jeden úspěch za druhým. Lenka Hořejší se tomuto sportu věnuje od svých třinácti a od šestnácti let závodně. Na střelbě oceňuje, že nikdy není stejná. „Je vlastně na organizátorovi, co do jednoho boxu připraví zajímavého. Mohu například střílet jenom na mezinárodní terč na přesnost, na rychlost nebo se zkrátka vymyslí střelecká situace a vy ji plníte," zjednodušila třiatřicetiletá střelkyně.

Dlouholetá praxe

Dlouholetý zájem se jí zúročil už několikrát. „Mám stříbro a bronz z mistrovství Evropy, byla jsem sedmá na mistrovství světa a první z evropských střelkyň," popsala Lenka Hořejší, která se za měsíc chystá na mistrovství světa na Floridě a ještě si našla čas na sestavení publikace k dvacetiletému výročí klubu.

Střelecký klub Opařany: • Záběr a dovednosti klubových střelců jsou obrovské. Od střelců specializujících se na přesnost, přes dynamické střelby IPSC, westernové nadšence až po střelce brokovnice a vojenské pušky (příznivci vojenské historie).
• Na střelnici vyrostli světové špičky IPSC sestry Lenka a Michaela Hořejší, David Zvěřina, Zdeněk Švehla ml. a evropské eso ve westernové střelbě Jiří Novák alias George Roscoe.
• Budování střelnice v opařanské Růžové Dolince se datuje na přelom 70. a 80. let spolu se vznikem místní myslivecké střelnice spadající pod organizaci Svazarm při JZD Opařany.
• Tehdy byla povolena střelnice ve velmi primitivních podmínkách, kdy se doslova střílelo přes strouhu do protějšího svahu bez jakýchkoliv ochranných prvků.
• Ze střelnice se původně střílelo přes potok do protějšího svahu s železničními pražci. Celé údolí bylo nutné zatrubnit, upravit povrch a vybagrovat protilehlý svah, kde vznikl první 50 metrový box. Dnes má nejdelší box sto metrů.
⋌Zdroj: Lenka Hořejší

Není ale sama, kdo klub reprezentuje nejvyššími oceněními. I její sestra Michaela se může pochlubit medailemi a zlato z mistrovství světa v týmové střelbě přivezl do Opařan David Zvěřina.
O střelecká esa nemají Opařanští nouzi, chybí jim ale kroužek dětí. Luboš Dolejší vysvětluje, že na vině je čas. „Nejsme schopni ho obsadit vedoucíma. Zájem by byl, ale bohužel na to nemáme čas," připustil s tím, že nejmladšímu střelci je třináct let.