Poslední den roku 2007 ukrajuje minuty, které mohou vyvolat zamyšlení nad vykonanými činy a skutky.
Latinský původ jména Silvestr nebo Sylvestr se dá vyložit jako „lesní, z lesa“. V roce 2006 žilo v České republice 482 nositelů tohoto jména a třicet Sylvestrů s „y“.
Poslední prosincový den je zasvěcen památce papeže Silvestra I. Dnes tolik oslavovaný den se původně nespojoval s žádnými zvyky ani obyčeji. Silvestrovská noc získala na významu až když se v průběhu 16. století ve většině západokřesťanských zemí ustálil kalendář gregoriánský a nový rok na 1. leden. Oslavy posledního dne neměly pro svůj pohanský původ moc velkou oblibu. Až teprve hospodářský rozvoj v 19. století proměnil silvestrovskou noc v jednu z nejbujnějších oslav roku.
Pod ohňostroji
Také v Soběslavi nebo Chýnově budou lidé oslavovat pod barevnými záblesky ohňostrojů. „Letos jsme oslavy rozšířili a budou organizované městem, jinak je pořádá místní chalupář Mandík. Starosta oslovil hasiče, kteří budou na horním náměstí podávat grog a punč. Deset minut po půlnoci vypukne ohňostroj a oslavenci dostanou perníčky, na kterých bude zobrazen symbol patnáctiletého výročí České republiky, s přáním k Novému roku,“ přiblížil letošní oslavy konce roku a republiky v Chýnově radní Josef Musil.
S Novým rokem si ČR připomene 15 let samostatnosti.