Jak informoval ředitel závodu Petr Sluka z AMK, letos odstartoval v pořadí už o 21. ročník. Pořadatelskému týmu však už několik let schází sníh. „Minulý rok jsme jeden ročných vynechali, protože platila omezující opatření kvůli covidu,“ vysvětlil.

Off-road fichtel day je omezen maximálním počtem 200 závodníků. „Plnou kapacitu jsme měli naposledy v roce 2006, to přijelo 206 účastníků, ale to už se těžko ohlídá,“ poznamenal s tím, že počet účastníků během let podniku ustálil na rozmezí na číslech od 100 do 130 jezdců.

Off-road fichtel day v sobotu 11. ledna slavil na letišti v Soběslavi 20. narozeniny.
Pionýry se hodinu bahnily na soběslavském okruhu

Obhájil zlato

V sobotu k soběslavskému letišti podle Sluky přijeli zástupci prakticky z celé republiky, ze západních i severních Čech a jižní Moravy. Vítězství v kategorii klasik letos obhájil Tomáš Novotný s číslem 15 v barvách klubu Motosport Chýnov. Za necelou hodinu najel 57 okruhů. Se ztrátou 33 sekund a stejný počet kol zvládl druhý Ondřej Sekáč, číslo 87, Dukla Zadní Zborovice. Šestapadesátkrát projel cílem Jiří Stojanovič se startovním numerem 23 z Roupova.

Do areálu Automoto klubu v Soběslavi se po roční přestávce v sobotu 19. února vrátil v pořadí 21. ročník závodu padesátek, Off-road fichtel day.Do areálu Automoto klubu v Soběslavi se po roční přestávce v sobotu 19. února vrátil v pořadí 21. ročník závodu padesátek, Off-road fichtel day.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Sportovní kategorii ovládl stříbrný klasik Ondřej Sekáč s motorkou Jawa 23, který zvládl za 55 minut 61 koleček. Totožný počet ujel se ztrátou 50 sekund Jan Kopecký se startovním číslem 84 z Hradce Králové. Bronzový kov si s taktéž 61 okruhy a ztrátou 57 sekund na vítěze vysloužil David Kubíska s ďáblovým číslem 66 za stáj Gabrielka.

Sluka zavzpomínal i na rok 2015, kdy museli pořadatelé zkrátit čas závodu na 45 minut. „Ten rok se na trati nacházelo množství vody i bahna, že se v tom nedalo ani jet. Motorky mnohdy zapadaly až po sedačky,“ smál se.

Atraktivní podívaná pro diváky a nemilosrdný zápas s bahnem pro jezdce a jejich pionýry, to byl 19. ročník Off-road fichtel day v Soběslavi.
Legendární pionýry závodily na okruhu

Historicky však dotvářely atmosféru zimní podmínky. „Sníh nám chybí už řadu let. Naposledy si ho pamatuji před deseti lety. To jsme stavěli i sněhové tunely na průjezd,“ zavzpomínal Petr Sluka.

Off-road fichtel day Soběslav

Tradiční vytrvalostní závod původně vznikl z recese, na trase o délce asi 650 metrů jezdívali borci v převlecích myslivců i dalších kostýmech. Organizaci každoročně zajišťuje asi 30 lidí, závody pořádá Automotoklub Soběslav a spolupodílí se i místní Veteran Car Club. Závodu se dle pravidel může zúčastnit každý světoobčan od 12 do 150 let. Vyhlašují se i další kategorie: nejstarší a nejmladší jezdec, prasečiny roku a další…

V sobotu se v Soběslavi jel 15. ročník závodu malých motocyklů.
Borci na fichtlech se sněhu zase nedočkali

PODMÍNKY ZÁVODU:

1) Každý účastník závodu si nejdříve doma vyžádá laskavé svolení od své manželky, přítelkyně, popřípadě milenky k účasti na závodu. Pokud tak neučiní, je to jeho problém a pořadatel závodu tedy nenese žádné následky za případné pozdější konfrontace.

2) Podpisem do startovní listiny stvrzuje účastník závodu souhlas s podmínkami pořadatele závodu. Podmínky jsou variabilní a mohou se měnit, např. se změnou klimatických podmínek, změnou v naší vládě, vyhlášením výjimečného stavu a případným pádem měny!

3) Během závodu není možné vyměnit stroj za jiný, a ani výměna jezdce není možná. Výjimkou je odpadnutí jezdce během závodu. Měnit se můžou různé součástky závodního stroje a partnerky.

4) Doping je v rozumných mezích povolen. Tolerovat se bude vášnivý a povzbudivý polibek od milenky, doplnění tekutin během závodu a další jemné prostředky vedoucí k blahu závodníka.

5) Veškeré stížnosti vyřčené 15 minut po ukončení závodu budou obratem předány k vyřízení na Hrad prezidentské kanceláři.

Podmínky vypracovala Liga za ochranu motorkářských práv a svobod 1.motocyklová AMK Soběslav 2022.