Podle ředitele závodu Petra Sluky vše klaplo na jedničku. Návštěvníci si odpoledne užili vytrvalostní závody kategorie Klasik a Sport a o adrenalinové zážitky nebyla na podmáčené trati u řeky Lužnice nouze. „Premiéra v Autokempu Karvánky se povedla. Trochu jsme se obávali, že to lidé nebudou moci najít. Nakonec vyšlo i počasí,“ hodnotí.

Změna je život

Změna lokality závodu byla nutná kvůli výstavbě nových hangárů Aeroklubu Soběslav na původním místě. „Je to život. Plocha letiště byla zastavěna a náš podnik by se tam už nevešel. Kemp Karvánky má nový nájemce, od 1. ledna je tu i skvělé občerstvení, tak jsem se toho rozhodli využít. Závodníků nám trošku ubylo, ale to vůbec nevadí,“ podotýká Sluka s tím, že se celkem registrovalo 77 jezdců, z toho 55 „Klasiků“.

Tomáš Novotný (2002) s číslem 15 obhájil vítezství na tradičním závodě Off-road fichtel day v Soběslavi v kategorii Klasik. Akci pořádá Automotoklub (AMK) Soběslav společně s místním Veteran Car Clubem.
Zlatý věnec v Soběslavi obhájil Tomáš Novotný. Musel jsem jet na přesnost, říká

Do Soběslavi každoročně přijíždí závodníci z celé republiky. „Jsou tu Moraváci, Plzeňáci, Pražáci, je to skutečně široké spektrum. Tradičně kromě vítězů vyhlašujeme třeba i nejstaršího jezdce a největšího prasáka,“ připomíná Petr Sluka. Soutěž je pro všechny věkové generace, od nejmladších dvanáctiletých až po starší šedesáti let, oblíbené pánské kratochvíli navíc propadají v posledních letech i ženy.

Chýnov si dojel pro stříbro

Tradičními účastníky jsou zástupci nedalekého sportovního týmu Motosport Chýnov. Do letošních závodů nasadil tři jezdce. Nejúspěšnějším se stal jednadvacetiletý Tomáš Novotný, který si v kategorii Sport dojel pro stříbro. „Je to super, nevěřil jsem, že v nových podmínkách to dopadne tak dobře. Mám z toho velkou radost. Musel jsem si na novou trať zvyknout. Když jsem vjížděl do prvního kola, nevěděl jsem vůbec, co mě čeká,“ přiznává v cíli, s tím, že stačilo 15 minut a zorientoval se.

Do areálu Automoto klubu v Soběslavi se po roční přestávce v sobotu 19. února vrátil v pořadí 21. ročník závodu padesátek, Off-road fichtel day.
Off-road fichtel day se vrátil do Soběslavi, jezdci závodí jen se svolením žen

Jeho 60-ti minutové kroužení se neobešlo bez kolizí. „Dvakrát jsem spadnul sám a jednou mě zavřel soupeř, takže jsem byl hned třikrát na zemi v blátě,“ vypočítává Tomáš, který si bahno užil se vším všudy.

Nejtěžšími úseky podle něj byly dva dolíky v blízkosti řeky. „Tam to bylo nejvíce rozbahněné a pak potrápila i místa s vyjetými kolejemi,“ podotýká závodník, který v Soběslavi už několikrát exceloval. Dosud byl dvakrát první, jednou druhý. „Teď jsem znovu druhý, takže z Off-road fichtel day už mám čtyři věnce, celkově jsem závod jel asi šestkrát nebo sedmkrát,“ odhaduje Novotný.

Perfektní výkony a vyhlášená akce široko daleko

Tomáš je podle manažera týmu Motosport Chýnov Evžena Zadražila na fichtlech v rámci republiky špička. „Výborně nás reprezentuje, podává perfektní výkony. Jsem rád, že se mu dnes v podstatě skoro na domácí trati podařilo zajet krásné druhé místo ve velké konkurenci,“ hodnotí svěřence hájící chýnovské barvy.

Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Zároveň společně děkují pořadatelům za zachování dlouholeté tradice Off-road fichtel day na Táborsku. „Jde o výborný závod, kam se sjíždí lidé z celé republiky. Má jméno za hranicemi okresu i kraje a je to naše srdcová záležitost,“ konstatuje Zadražil.

Motorka potřebuje okamžitou péči

A co bude teď s Tomášovou motorkou zanesenou hutnou vrstvou bahna? „To je tak na hodinu práce, musí se celá rozebrat. Tímto závodem jsme ji jako by odstavili a budeme ji připravovat na novou sezonu. Myje se za mokra, bahno nesmí zaschnout, musí se to udělat hned,“ směje se Novotný.

Jezdí se lépe v bahně, na suchu nebo na sněhu, zajímal se ještě Deník. „To je hodně individuální, každý má rád něco jiného, ale v bahně to člověk prostě musí umět. Je to fyzicky náročné, řekl bych, a v tomhle tempu je umění dojet do cíle,“ uzavírá jednadvacetiletý jezdec.

Kategorie Klasik

1. Miroslav Vavruška, číslo 48, ročník 2008, Chelčice, stroj JAWA 21

2. Vladimír Charypar, číslo 87, ročník 1990, Borovany, stroj JAWA 50

3. Jan Krejča, číslo 19, ročník 2002, Nová Včelnice, stroj JAWA 23

4. Martin Ouhel, číslo 18, ročník 2004, Rodinov, stroj JAWA 50,

5. Josef Šíp senior, číslo 22, ročník 1966, 5M Fuchs Racing Team Radenín, stoj JAWA 23

 

Kategorie Sport

1. Martin Kubíska, číslo 64, ročník 2002, Hyhňa Racing Gabrielka, stroj JAWA 50

2. Tomáš Novotný, číslo 75, ročník 2002, Motosport Chýnov Košice, stroj JAWA 23

3. Jan Kopecký, číslo 67, ročník 1973, MP Motory Hradec Králové, stroj JAWA 50

4. Jan Šíp, číslo 72, ročník 1993, 5M Fuchs Racing Team Radenín, stroj JAWA 50

5. Jiří Lovětínský, číslo 79, ročník 1966, Dačice, stroj JAWA 50

Úplné výsledky:

Výsledková listina kategorie Klasik.Výsledková listina kategorie Klasik.Zdroj: se svolením AMK A VCC Soběslav

Výsledková listina kategorie Sport.Výsledková listina kategorie Sport.Zdroj: se svolením AMK A VCC Soběslav