Zklamání a překvapení. Takové povolební nálady vládnou v týmech táborských politických stran a hnutí. O vítězství může mluvit ČSSD, jenomže té spíš způsobilo těžkou hlavu. Atmosféra v sídle strany vůbec nenasvědčovala tomu, že právě sociální demokraté budou poprvé od roku 1994 rozdávat karty.

„Situace bude složitá, protože nemáme nadpoloviční většinu a budeme muset domluvit koalici,“ zůstal při zemi lídr kandidátky Emil Nývlt. Přiznal, že s vítězstvím nepočítali, proto neztráceli čas a jakmile se objevily výsledky, začali jednat. A o vodě. „Tvrdě pracujeme, abychom nedopadli jako v parlamentních volbách, kdy sociální demokracie taky zvítězila, ale nakonec se do vlády nedostala. To nebezpeční i tady reálně hrozí, protože další hráči jsou silní a jestli se proti nám domluví, můžeme ve městě skončit v opozici,“ dodal Nývlt. Svým voličům vzkazuje, že pokud to budou skutečně oni, kdo bude držet taktovku, mají očekávat řadu kompromisů. Privatizace bytů bude například „opatrná“.

Výsledky hlasování

Mandáty získaly: ČSSD 21,79% - 6 míst v zastupitelstvu; ODS 19,20% - 6 míst; T2020 18,92% - 6 míst; KSČM 14,05% - 4 mandáty; TOP 09 10,45% - 3; Jinak! 7,74% - 2 místa; Do zastupitelstva se nedostaly: VV 4,95%; SPO Zemanovci 1,36%; KDU-ČSL0,73%; DSSS 0,57% ČPS 0,23%.

V té době ještě stále nebyly výsledky z posledního okrsku ze Starého města, takže počet získaných mandátů nikdo nevěděl. Zázrak ale očekávat už bylo zbytečné.
U tradičního vítěze táborských komunálek - ODS se zklamání dalo krájet. Starostka a jednička kandidátky Hana Randová se proto do dlouhých řečí nepouštěla. „Čeká nás vyjednávání a výsledek budeme analyzovat a vyhodnocovat,“ řekla stručně.
„Voliči nás potrestali, nevím sice za co, ale my si nejsme vědomi, že bychom v Táboře něco výrazně zkazili. Dělali jsme, co jsme mohli. Stejně tak nerozumím, za co voliči tak odměnili sociální demokracii, která v tomto volebním období byla téměř neviditelná. Je evidentní, že tu pracovaly celostátní stereotypy a my pak v případě komunálních voleb s tím nic nesvedeme. Každopádně ta zkušenost nám ukázala, že i sebemasivnější kampaň je houby platná, když vás lidi nemají rádi,“ byl otevřenější Jaroslav Zvěřina.

Na straně zklamaných se ocitl i další silný hráč, Tábor 2020. A tak ani v tomto týmu nebouchalo šampaňské. „Je to zklamání, ambice jsme měli větší. I když se výsledek přes 18 procent jeví jako solidní, chtěli jsme lepší. Dokud ale nevíme počet mandátů, takže neznáme ani svoji sílu v zastupitelstvu,“ hodnotil Jiří Fišer. Prozatím nechtěl naznačit, ke komu by se v povolebním vyjednávání přiklonili.

To Jinak! si volby užívalo jinak. Při červeném víně a na řadu přišlo i šampaňské. „Pohybujeme se v číslech podle očekávání. Reálné jsou pro nás dva mandáty, byli bychom rádi za tři,“ uvedla jednička volebního sdružení Michaela Petrová.
Výsledky sledovali všichni napjatě už od tří odpoledne. Okrsek po okrsku. Nejúspěšnější bylo Jinak v Čekanicích, kde získali 15,21 procenta, a zařadili se tak v tomto volebním okrsku za TOP 09 a ODS na třetí místo. Také ve Vilové čtvrti získali téměř patnáct procent. Vzhledem k tomu, že ani po jednadvacáté hodině nebyly známé kompletní výsledky, o případné koalici nechtěla Petrová spekulovat. „S ODS a KSČM ale rozhodně do koalice nepůjdeme. Alespoň ne v tomto jejich složení,“ ubezpečila Petrová. Názorově nejbližší je jim Tábor 2020.

Zklamání však rozhodně nemohli utajit kandidáti TOP 09. Výsledek voleb stranu nepotěšil. „Já osobně jsem očekával něco ke dvaceti procentům. Když se ale podívám na výsledky v jiných městech, je všude kromě Prahy dost podobný. Takže to není pravděpodobně problém jen Tábora. Holt si tu budoucnost budeme muset ještě odpracovat,“ nechal se slyšet kandidát na starostu a zároveň do senátu Petr Krůček. Topka očekávala tři nebo čtyři křesla v zastupitelstvu. Podle Krůčka by si strana dokázala představit spolupráci s ČSSD, Táborem 2020, ODS a Jinak!. „Velkým poučením pro nás je fakt, že úsilí vložené do kampaně není úměrné výsledkům voleb,“ dodal Krůček.

Tým Věcí veřejných si ke sledování výsledků zabral kavárnu Milénia na Pražském sídlišti. A nalévala se voda s citronem. „Žádné prognózy jsme si nedělali, ale myslíme, že v rámci celé republiky máme dobré výsledky,“ zmínila jednička kandidátky Tomáš Snášel. Dodal, že podle svých informací si véčkaře vybrali spíše starší lidé než ti, kteří jsou mu věkově bližší. „A to jsem do toho šel především kvůli mladým lidem. Chtěl jsem hlavně kvůli nim docílit změny. Ať to dopadne jakkoli, i tak se nám podařil úspěch." Když to nevyjde, svět se jim prý nezhroutí. Všichni maji svojí práci a budou v ní pokračovat. "Velký dík patří určitě všem, kteří nám dali své hlasy," poděkoval voličům za podporu Snášel.


Složení táborského zastupitelstva:

ČSSD: Vošta Petr, Babor Jan, Nývlt Emil, Bastlová Olga, Smetana Miroslav, Gucko Aleš.
Jinak!: Petrová Michaela, Smrčka Jakub.
ODS: Randová Hana, Zvěřina Jaroslav, Tenkl Miroslav, Žirovnická Simona, Dědič František, Ravandi Irena.
KSČM: Šedivý Ladislav, Ebert Václav, Škrdletová Hana, Novotná Růžena.
TOP 09: Krůček Petr, Horejsková Lenka, Stach Jan.
Tábor 2020: Slabý Marek, Kacerovský Radoslav, Pečmanová Zuzana, Fišer Jiří, Korbel František, Kasl Milan.

Na rozdíl od komunálních kolegů z ODS si lépe vede Pavel Eybert v senátních volbách. Nadpoloviční většinu sice v prvním kole nezískal, ale jeho výsledek je nejlepší v republice. "To mne skutečně potěšilo, nicméně nic to neznamená, protože jde jen o postup do druhého kola a bude strašně záležet na tom, kdo k němu přijde