Již 25 členů z řad obcí a spolků má nově vytvořená skupina, která se staví proti stavbě úložiště a chce vést otevřenou celospolečenskou debatu o problému vyhořelého jaderného paliva z elektráren. Poprvé se potkali v úterý odpoledne v Božejovicích na Jistebnicku, a zároveň tak deklarovali odchod ze státní pracovní skupiny.

Jistebnice ani zdejší spolek Za zachovaný kraj, jehož tváří je jistebnický místostarosta Jiří Popelka, na aktuálním seznamu členů nechybí. „Ze strany státu jsme dosud nebyli moc respektováni a pomocí této nové platformy chceme dospět k řešení," vysvětlil Jiří Popelka důvod vzniku nového uskupení.

Rozpad pracovní skupiny, již v roce 2010 založilo Ministerstvo průmyslu, odstartoval výrok ministra Jana Mládka. Ten totiž v létě ukázal prstem již pouze na dvě ze sedmi lokalit, které jsou připravené ke geologickým průzkumům. Obě jihočeská místa (Magdalena a Čihadlo na Jindřichohradecku) tak z ohrožení vypadla. Ovšem, jak ministr vysvětloval, šlo jen o zdání. Dvě uvízlé lokality Horka a Kraví hora se totiž proti výroku okamžitě postavily a všech pět „vysvobozených" se vrátilo do hry.

„Po tomto mediálním výstupu se pracovní skupina postupně začala rozpadat," potvrdil Jiří Popelka, který za půl roku vystřídá ve funkci současného mluvčího platformy starostu Chanovic Petra Kláska.

Místo, kde v hloubce až jednoho kilometru vybudovat úložiště pro radioaktivní odpady, hledá státní organizace Správa úložišť radioaktivních odpadů. V současné době má sice na výběr sedm míst, ale ani v jednom nezískala podporu místních obyvatel. Například už v roce 2003 se proti stavbě v Nadějkově, Božeticích a Přeštěnicích konalo místní referendum. V něm dali obyvatelé úvahám o ukládání odpadu jasné NE. Stejně zásadní postoj mají lidé i jen k samotným průzkumům, ty by sice v první fázi příliš mnoho rozruchu nenadělaly, ale v druhé etapě už by se jednalo o hluboké vrty. Třetí prověřovací test by se měl týkat už jen dvou nejvhodnějších lokalit.

Od doby referend se mnoho nezměnilo, občas se proměnily názvy a počet lokalit, rozjely a zase se zastavily geologické průzkumy podloží na vybraných místech. Krajina kolem Jistebnice a Nadějkova v seznamu zůstává pod názvem Magdalena.

Magdalena leží na rozhraní táborského a píseckého okresu, zabírá 24 čtverečních kilometrů a zasahuje obce kolem Jistebnice, Božetic a Nadějkova včetně přírodního parku Jistebnická pahorkatina. Stavba by se dotkla více než 3100 obyvatel.

V reklamním rozhovoru v roce 2014 jim sice ředitel správy úložišť (SÚRAO) Jiří Slovák vyjádřil podporu a ujištění, že geologicky vhodná lokalita a akceptovatelnost místních obyvatel musí jít ruku v ruce.

„Ve všech zemích, kde se hlubinné úložiště připravuje, je zřejmé, že nelze najít pouze vhodnou geologickou stavbu a následně rozhodnout o vybudování úložiště proti nesouhlasu místních," uvedl v srpnu 2014. Lidé ale nechtějí povolit.

Bez průzkumů se však SÚRAO nepohne z místa a povolení k nim mu letos na konci roku vyprší. Bude muset požádat o nové. „Neoficiálně se mluví o tom, že o ně bude usilovat jen na čtyřech lokalitách. SÚRAO začíná prověřovat lokality u jaderných elektráren, uvažuje o návratu do lokalit, které byly v roce 2002 vyřazeny jako méně vhodné," naznačil Zdeněk Černý, místostarosta Nadějkova.

Členové platformy se nyní v Božejovicích shodli, že se svými sepsanými požadavky se budou obracet na různé zodpovědné politiky, úřady i veřejnost, a to nejen v České republice. Chtějí dosáhnout přijetí zákona, který obcím a veřejnosti umožní hájit své zájmy při rozhodování, jak má být s radioaktivním odpadem, a tedy i s vyhořelým palivem z elektráren, nakládáno.