Jistebnicko může jásat. První bitvu o jaderný odpad vyhrálo. Šest lokalit, kde chtěl stát pod zem na sto tisíc let uložit odpad z jaderných elektráren, vyškrtlo na poslední chvíli ministerstvo pro místní rozvoj z celorepublikového územního plánu.

Vláda včera Politiku územního rozvoje odsouhlasila. Podle odpůrců úložišť se však jedná o jedno malé vítězství. Válka pokračuje dál.

„Pro nás je to dobrá zpráva. Naše mikroregiony sázejí na turistiku, rekreaci a ekologické zemědělství, a to by hrozba jaderného odpadu umrtvila,“ zhodnotil starosta Nadějkova Zdeněk Černý.

Celorepublikový územní plán se musí aktualizovat každé čtyři roky, což by vytvořilo dostatečnou rezervu pro další vyjednávání. Boj proti úložištím jaderného odpadu je během na dlouhou trať.

„Zařazení šesti lokalit, které stát vybral jako teoreticky vhodná místa pro budoucí úložiště, kritizovali starostové obcí, dotčené kraje i nevládní organizace, neboť chránit všechny dnes vytypované lokality v územních plánech je nesmyslné a předčasné. I podle vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady mají být územně chráněny pouze poslední dvě nejvážnější lokality a to nejdříve po roce 2015,“ objasnil Edvard Sequens ze sdružení Calla.

Podle něj však nebezpečí stavební uzávěry tímto nepominulo. V Politice územního rozvoje ČR zbyl totiž úkol pro ministerstvo průmyslu takovou ochranu stanovit i nyní. Není však jasné, kde a zda to udělá. „Zůstává riziko, že ministerstvo průmyslu a obchodu vloží dané lokality do krajských územních plánů,“ upozornil Sequens.

Stigma, které však šesti vytypovaným lokalitám včetně té v Božejovicích, přisoudilo zařazení do Politiky územního rozvoje, je dočasně zhojeno. Na výsledku jednání nese podíl i ministerstvo životního prostředí (MŽP).

„Máme v republice dvě jaderné elektrárny a do budoucna bude muset stát někde úložiště vybudovat. Ale nebylo správné stanovit šest lokalit a omezovat už nyní jejich rozvoj. Je to kompromis, za který jsme rádi,“ řekl včera Deníku mluvčí MŽP Jakub Kašpar.