Zkušenosti s odpadem na místech, kde nemá co dělat, mají obce napříč celým okresem. Několik skládek se objevilo v Žíšově, jak potvrdil starosta David Kyml. „Tento problém se chystáme řešit, oslovíme vlastníky pozemků a podle jejich reakcí případně přistoupíme k sankcím,“ uvedl.

Dráchovští také bojují, mnohdy úklid spočine v rukách vedení obecního úřadu. „Vypátrat viníka je takřka nemožné, pokud není v místě kamera či svědectví občanů. Poslední černou skládku jsem likvidoval osobně,“ sdělil starosta Petr Tesař.

VODÍTKO K PŮVODCI

Někdy zakladatel skládky omylem zanechá stopy, jako v Turovci či Řípci, kde už případy šetří dokonce policie. „Tohle se v našem katastru děje poslední dobou čím dál častěji,“ říká řípecký starosta Petr Novotný.

Černá skládka

Zakladateli hrozí pokuty:
- od obecního úřadu do 50 tisíc korun,
- od úřadu s rozšířenou působností do 15 tisíc korun,
- od České inspekce životního prostředí do milionu korun,
- od stavebního úřadu do 500 tisíc korun.

Málokdy se přihodí podobný incident v Turovci. „Pro nás je to výjimečná událost, jsem myslivec a okolí mám důkladně zmapované,“ přiznává starosta Pavel Prokop.

Odpad nachází většinou podél silnic, kde jsou odpočívadla. „Černou skládku, jenž jsme tu měli, má už v šetření policie. Volali mi, jestli už to dotyčný uklidil,“ přidal. Oznamovatelka, která hromadu osobních věcí našla včetně dokumentů, na ní upozornila na sociální síti, a tak si naběhla.

MOŽNOST NÁPRAVY

Zakladateli dala i šanci na uklizení. „Nechtěl lhůtu na nápravu, skládku přesunul sto metrů dál a zaházel větvemi,“ sdělila, co ji rozčílilo. Od majitele věcí se dočkala jen výhrůžek. „Raději mé jméno neuvádějte, už jsem s tím měla dost problémů, jeho arogantní chování nechápu, vyhrožoval mi dokonce soudem,“ uzavřela.

Místní to rozhodně nedělají tvrdí starosta. Podle něj je to práce projíždějících. „Každý sběrný dvůr, ať je to Planá, Sezimovo Ústí či Tábor, přijme odpad zadarmo, tohle opravdu nepochopím,“ dodává.

LES NENÍ SKLÁDKA

V lese v katastru obce Řípec se někdo také chtěl zbavit odpadu. Nálezce neváhal a vše oznámil bezprostředně poté na policii. „Je to po lese všude kam se podíváte, nemám slov, to se tady děje pořád,“ dodává rozhořčeně řípecký starosta Petr Novotný.