Sluneční hodiny v Sezimově Ústí zabodovaly v mezinárodní soutěži Stín času. Na přehlídce slunečních hodin v italské Brescii se staly jedním z devíti oceněných děl. Kandidátů z celého světa bylo rovných dvě stě.

Soutěž každé dva roky pořádá Astronomická společnost při tamější univerzitě ve spolupráci s astronomickou observatoří Serafino. Jejím účelem je rozšířit vědomosti o astronomických, historických a uměleckých rysech slunečních hodin a podněcuje k restaurování již existujících hodin. Účast sezimoústeckých hodin si loni vyžádal přímo pořadatel soutěže.


Největší hodiny
Hodiny z náměstí Tomáše Bati tak byly oceněny společně s časoměrnými díly z Florencie, Turína, Parmy, Boloně či francouzské Marseille. Zároveň se staly historicky prvními hodinami z České republiky, které se této soutěže účastnily, a dosud drží prvenství jako největší sluneční hodiny v Čechách. Jejich konstrukci zajistil Jan Zeman.
„Odborná porota na našich hodinách ocenila mimořádně velký horizontální číselník s nezvykle pojatým ukazatelem v podobě stylizované sochy,“ řekl místostarosta Miroslav Vocílka s tím, že číselník má rozměry 20 x 21 metrů a ukazatel ční ve výšce čtyři metry.
Kovová socha s ukazatelem, pojmenovaná Strážce času, hlídá sezimoústecké náměstí již dva a půl roku. Moderní dílo pelhřimovských autorů Zdeňka a Lukáše Kmochových se mnohým starousedlíkům nezamlouvalo. Někteří sochu přirovnávali k bývalému starostovi, který byl prý stejným čahounem. „Mám pocit, že je to oživlá mrtvola na kolečkových bruslích,“ řekl před časem obyvatel Martin Hykl.
Dnes obyvatelé Sezimova Ústí chápou Strážce času jako svého souseda. „Už jsem si na něj trochu zvykla, ale ze začátku se mi nelíbil vůbec. Chodím denně okolo něj nakupovat a již jsme se spřátelili,“ uvedla Vlasta Buriánková.
Sluneční hodiny na náměstí Tomáše Bati jsou zajímavé nejen velikostí a pojetím, ale také poměrně složitou konstrukcí na nakloněné rovině dlažby před bývalým obchodním domem Astra.