Pečujete na celý úvazek o osobu blízkou a potřebujete odpočinek? Pomoc nabízejí některé senior domovy. Ovšem musíte být rychlí.
Díky odlehčovací službě službě můžete s klidnou hlavou odjet, nebo si vyřídit osobní záležitost či si jen pár dnů oddychnout od každodenní náročné činnosti. Senior domy se obecně potýkají s nedostatečným počtem lůžek, proto je nutné počítat, že odlehčovací služba je téměř stoprocentně vytížena. Navíc ne každý senior dům v okrese ji nabízí.
„V průběhu roku je u nás využití této služby na úrovni asi devadesáti procent. Zájem je hlavně v letních měsících,“ uvedl ředitel soběslavského senior domu Kamil Modl. Pro tuto službu mají v Soběslavi vyhrazena tři lůžka ve dvou pokojích.
„Službu využívají například děti, kteří se starají o své rodiče a potřebují nutně odjet. Jedou například na dovolenou nebo musí třeba sami na operaci. Chtějí mít pocit jistoty, že je o seniora dobře postaráno,“ vysvětlil Modl a dodal, že podle usnesení rady města je služba poskytována na dobu maximálně 21 dnů a pouze v případě nezájmu o lůžko až šest týdnů.
„Žádosti nám posílají již v březnu, dubnu. Neděláme rozdíly, prostě kdo dřív přijde, ten lůžko dostane. Cena pokoje na jeden den stojí 310 nebo 280 korun se vším všudy,“ dodal Modl.
„Je to služba, která odlehčí rodině, jež o někoho pečuje. Loni jsme měli padesát šest klientů, kteří tuto službu využili. Základní cena pro umístění je 8100 korun měsíčně a může se rozpočítat na dny. Průměrně ale vyjde na 12000 korun měsíčně v závislosti na další péči,“ přiblížil situaci v táborském G–centru jeho ředitel Jiří Horecký. Zájem o vytíženost služby vyjádřil pětaosmdesáti procenty každý měsíc. V zařízení může senior pobýt až dva měsíce a největší nápor je podle ředitele během letních měsíců.
Domov pro seniory v Bechyni, bývalý domov důchodců, jehož zřizovatelem je kraj, odlehčovací službu nenabízí. „My bohužel nemáme kapacity na tuto činnost. Náš domov pro seniory je maximálně naplněn. Problém bych viděla v místě momentálního působení. Dosti staré zařízení nenaplňuje poptávku a východiskem by bylo zařízení nové. Zde bych ráda uplatnila i odlehčovací službu,“ vysvětlila ředitelka Alena Sakařová.