Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odkud nám vládla strana a jak se měnilo využití sídla

Jižní Čechy - Redakce Deníku se vydaly po stopách bývalých paláců okresních výborů KSČ v Jihočeském kraji. Dnes už v nich "čest práci" neuslyšíte. 

27.2.2016
SDÍLEJ:

Dnešní podoba domu na roku Palackého ulice v Táboře. Foto: Alena Šatrová

Původně se v budově točily velké peníze

Tábor – Na dlouhá desetiletí se stala sídlem táborské komunistické strany budova na rozhraní Starého a Nového města. V době, kdy odtud vládla KSČ, však měl dům již pozměněnou podobu.
„Jak je možné vyčíst ze stavebních plánů, dům je hodně starý, protože je tu záznam z roku 1862, kdy na tomto místě stával bytový dům a jeho úpravy si nechal dělat Franz Fiala. Pak dům zbourali a v roce 1938 postavili nový. Jako první tu sídlila Okresní záložna hospodářská. Další změny se na domě udělaly v roce 1965," upřesnil historii domu z rohu Původně bytový dům v Palackého ulici v Táboře. Palackého ulice a Křižíkova náměstí městský architekt Miloš Roháček.

Před stavbou budoucího sídla OV KSČ v Táboře: 30. léta 20. století. Od novodobější podoby 
z 30. let se v těchto místech lidé scházejí „u kulatého rohu". Tak si pojmenovali dům s typickým znakem půlkulatého rohu, který mu vtiskl projektant a stavitel Tomáš Krch.
„Bohužel, moc toho o tomto domě nevím," řekla nám stavitelova dcera Milena Honzáková z Tábora. „Snad jen to, že mu pak přidělávali z podkroví ještě jedno patro, které dřív nemíval. Otec zemřel v roce 1967 a ta doba tenkrát nebyla taková, aby nám o práci vyprávěl," doplnila.

Komunističtí lídři tady 
z oken shlíželi až do revoluce 1989. To už měli namířeno do nového objektu ve Vančurově ulici, ale jeho dokončení se už nedočkali. Dnes v objektu sídlí banka. 

Slavii se říkalo Staliňák

České Budějovice – Chodíme kolem nich den co den a ani si neuvědomujeme, jaká je jejich minulost. Na budovách, 
v nichž dnes sídlí úředníci, policisté nebo podnikatelé, před desetiletími vlály červené prapory.
Okresní výbor Komunistické strany Československa (OV KSČ) sídlil v Českých Budějovicích postupně na třech místech.
Po roce 1945 se podle znalce místní historie Jana Schinka nastěhoval do objektu dnes známého jako dům kultury Slavie. „Byl to původně Německý dům z roku 1872, po 9. 5. 1945 se v domě usadily sekretariáty KSČ včetně okresního. Ve velkém sále se pořádala různá shromáždění a manifestace, které se současně konaly i v okolí," popsal českobudějovický historik Jan Schinko. Doplnil, že domu se říkalo Stalinův nebo Slovanský.

V roce 1952 se oba sekretariáty ze „Staliňáku" odstěhovaly. Krajský na Husovku do domu bývalé obchodní komory, okresní do Rechtsovy vily vedle Jihočeského muzea. Vila byla postavena v roce 1928 pro Emanuela Rechtse, majitele továrny na sušení lesních semen na silnici Kněžskodvorské. „Za německé okupace zabrali vilu židovské rodině Rechtsů Němci a zařídili zde pro gestapo jakési kulturní zázemí," zmínil Jan Schinko.
Ve vile nevydržel OV KSČ ani deset let. Před rokem 1960 se odtud vystěhoval do 
Schwarzenberského paláce na rohu Žižkovy a Jeronýmovy ulice, který byl postaven 
v pozdně secesním stylu roku 1912 pro Adolfa Josefa ze 
Schwarzenberku.
„Schwarzenberský palác se stal symbolem sídla OV KSČ. Ještě před 1989 vznikla v domě pod vedením OV redakce listu Nový život. Redakce byla 
v provozu již jako nezávislá 
i krátce po roce 1990," doplnil Jan Schinko. Dnes zde sídlí některé odbory českobudějovického magistrátu.

Ze zámku šli do paláce

Český Krumlov – Prvním sídlem OV KSČ v Českém Krumlově byla po druhé světové válce budova na prvním nádvoří českokrumlovského zámku, vpravo za vstupní červenou branou.
Na konci sedmdesátých let začali komunisté stavět honosné sídlo u rybníka na Horní Bráně.
„Bylo to tehdy docela pěkné místo, pod někdejším šibeničním vrchem zvaným Annaberg," vzpomíná českokrumlovská spisovatelka 
a pamětnice Helena Braunová.
Na zelené louce tam vyrostl honosný palác, do kterého se vešlo jak OV KSČ, tak SSM a ROH. „Mnoho Krumlováků na tu okázalost tehdy – samozřejmě skrytě – nadávalo, protože o kus dál stála nevyhovující nemocnice, ve které leželi pacienti na chodbě," říká spisovatelka.
„Nejlepší kuchyně byla tehdy v Hotelu u Města Vídně. Když jsem pracovala na sekretariátu správy silnic, tak jsme tam chodívali na oběd. Pokaždé jsme ale museli čekat, než se naloží várnice pro OV KSČ," vzpomíná Helena Braunová.
Dnes v objektu sídlí městský úřad, banka a v odloučeném křídle, kde mělo zázemí SSM, vznikl hotel. 

Úřadovali u tří trpaslíků

Strakonice – Budovy, ve kterých dříve sídlil OV KSČ, jsou ve Strakonicích hned dvě. Až do roku 1974 měli komunisté zázemí 
v objektu na Velkém náměstí. Objekt měl ve správě například dům dětí 
mládeže, na počátku nového tisíciletí zde sídlil pozemkový úřad. Na toto období si velmi dobře vzpomíná Hana Hájková, bývalá zaměstnankyně okresního pozemkového úřadu. „Je to typická stará budova s vysokými stropy a širokými zdmi," popsala.
V roce 2005 přešla budova č.p. 216 do vlastnictví úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který zde má zázemí dodnes.
Druhou budovou, vystavěnou přímo pro účely OV, je objekt v ulici Na Ohradě, kde komunisté sídlili do revoluce. Vedle nového paláce postupně vznikly ještě dvě menší podobné budovy. Vzhledem 
k tomu, že budovy byly oproti okolní zástavbě vcelku nízké, brzy se pro ně zažil název „u třech trpaslíků". V objektu dnes sídlí finanční úřad a také obvodní oddělení Policie ČR.

 Komunisty střídali lékaři

Písek – Výstaviště se stalo místem pro stavbu komunistického paláce v Písku. Začátkem roku 1987 se sem OV KSČ přestěhoval z budovy na Velkém náměstí, kde je dnes státní zastupitelství. „V březnu roku 1990 po vzájemné dohodě obou stran byla smlouva o trvalém užívání mezi státem 
a KSČ ukončená a v několika následujících dnech došlo 
k převodu budovy na Okresní ústav národního zdraví . V euforii tehdejší doby byly různé návrhy na využití budovy, ale Občanské fórum prosadilo zdravotnictví," zavzpomínal písecký zastupitel Jiří Lejtar (KSČM).
Čtenář Deníku František Kofroň vzpomíná i na to, že tam byla v té době rovněž 
restaurace, kde se pořádaly první předváděcí akce.
Zdravotnickým účelům však budova dlouho nesloužila. „V 90. letech jsme znovu navrhli Ministerstvu vnitra využití budovy pro naši policii, jak jsme to navrhovali původně. Od té doby tam policie sídlí," uzavřel Jiří Lejčar. 

Sídlo strany je prázdné

Prachatice – V podstatě na míru komunistickému režimu byla postavena budova ve Vodňanské ulici v Prachaticích, které dodnes někteří říkají „sekret". V roce 1974 se do ní nastěhovaly hned tři okresní výbory. „Jednalo se 
o Okresní výbor KSČ, SSM 
a Národní fronty," vzpomněl ředitel Prachatického muzea a prachatický kronikář Pavel Fencl.
Výbory v budově sídlily až do roku 1989. Následně se ve městě rozpoutala diskuze týkající se dalšího využití budovy. Mezi návrhy byl třeba 
i ten, že by tu měla sídlit zdravotnická zařízení. Jenže samotní lékaři uvedli, že budova není k takovému účelu vhodná.
Po roce 1989 sídlila v budově Okresní správa sociálního zabezpečení, Česká spořitelna a Česká pojišťovna, v jejímž vlastnictví je budova dodnes. V roce 2006 budovu opustila „sociálka", před dvěma lety pak Česká spořitelna. Od konce loňského roku je stavba prázdná a na prodej. 

Z kokosu se stala fakulta vysoké školy

Jindřichův Hradec – Nová budova Okresního výboru KSČ v Jindřichově Hradci 
u křižovatky u trojice sloužila svému účelu prakticky jen osmnáct měsíců. Krátce po sametové revoluci se ve městě začala řešit otázka využití honosného sídla komunistů, kterému Hradečáci neřekli jinak než „kokos", což byla zkratka „komunistického kostela".
Stavbě komunistického sídla v 80. letech musel ustoupit Pezellenův dům, což byl starý renesanční hospodářský dvorec. Nějaký čas, respektive po dobu výstavby přeložky silnice na Prahu, zde také bylo autobusové nádraží.
Na začátku roku 1990 padlo rozhodnutí, že část 
budovy bude uvolněna pro tehdejší Lidovou školu umění. Další část objektu si pronajaly JZD Chýně, Investiční banka, Sdružení advokátů a další.
Nová budova se ovšem 
také nabízela jako ideální zázemí pro založení vysokého školství v Jindřichově Hradci.
Objekt, který využívá 
Fakulta managementu při Vysoké škole ekonomické Praha, za tu dobu prošel řadou úprav. Ale jak říká architekt města Zbyněk Hartman, jedná se o vydařenou stavbu.
„Byla projektována se záměrem, aby mohla beze změn sloužit úplně jinému účelu. To se podařilo, stavba byla prakticky ze dne na den přeměněna ve vysokou školu," podotkl Zbyněk Hartman a doplnil, že zdařilé jsou také pozdější přístavby a nástavby, například vědecká knihovna. 

Autor: Redakce

27.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Vávra a jeho dýně, která vážila 66,4 kilogramu.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Ilustrační foto.

Na co zajít do kina

Narodili se na Táborsku

Tábor - Přinášíme přehled miminek, která se narodila v táborské porodnici v době od 9. do 15. října.

Pro voličský průkaz už jen do 16 hodin

Tábor/ANKETA/ - Všechny obecní úřady, které disponují seznamy voličů, vám vydají voličský průkaz pro případ, že chcete volit mimo své trvalé bydliště.

Představujeme prvňáčky ze základních škol v Soběslavi

Táborsko - Každý týden vám představíme nové prvňáčky ze základních škol na Táborsku.

Lékárny a praktičtí lékaři ve středu stávkují

Táborsko /ANKETA/ - Do středeční stávky se na Táborsku chystá zapojit až 90 procent praktických lékařů. Vadí jim povinnost vydávat elektronické recepty, jež označují za nedopracovaný paskvil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení