Když po páté ráno pípne Harvanům na mobilu esemeska, je jasné, co je čeká: nástup na chodník a odklidit metráky čerstvě napadaného sněhu.
Manželé Anna a Dezidor Harvanovi patří do šestice dobrovolníků, kteří se zapojili do táborského pilotního projektu na odklízení sněhu za úplatu. Velký zájem u občanů ale nevzbudil.
„My vstáváme stejně už kolem páté, tak si pak vezmeme věci a jdeme na to. Je to dost náročné, hlavně záda u toho bolí, ale musíme to vydržet a makat,“ říká Harvan.
Ve svých třiapadesáti letech pobírá částečný invalidní důchod, a protože ani o rok starší manželka nemá stálý příjem, každá koruna do rodinného rozpočtu jim přijde vhod.
„Děti sice už máme dospělé, ale staráme se o vnuka,“ vysvětluje, proč se zapojili do výzvy táborské radnice.
Každý má na starosti svůj úsek, který měří 400 metrů. Vybrali si okolí svého bydliště, takže se pohybují kolem Farského, Fügnerovy, Tyršovy, Dobrovského a Havlíčkovy ulice.
Za to každému přísluší odměna tisíc korun měsíčně a 250 korun za každý sněžný den. Jenže není to tak lehké, jak se na první pohled může zdát. Neuklízí se pouze ráno, ale podle potřeby celý den.
„Máme to jako padesát korun na hodinu, takže se to počítá podle odpracovaných hodin. Ve středu jsme například hrabali šest hodin, od dvou do osmi večer. Dnes jsem začali v šest a končili v poledne, uvidíme, jestli bude do večera ještě sněžit. Teď je sněhu docela dost,“ dodává Harvan, se kterým jsme mluvili před včerejší 13. hodinou.
Harvanovi jsou smířeni, že se vlastně až do konce zimní sezony, tedy do jara, nehnou z domova. Musí být stále na telefonu a připraveni nastoupit na své chodníky.
Počet odpracovaných hodin sleduje zástupce technických služeb, který se mezi dobrovolníky stále pohybuje.
Táborská radnice tímto způsobem chtěla obsadit celkem osm bloků ulic z Nového města. Nepodařilo se to ani na druhý pokus, kdy po první neúspěšné vlně prodloužila termín k registraci.
„Nakonec se práce chopili lidé z té první vlny, kdy jsme měli i nějaké náhradníky, ale zase odstoupili ti, kteří již měli jít na zaškolení a zdravotní prohlídku,“ vysvětluje šéf zimní údržby technických služeb Zdeněk Vrtiška.
Radnice po tomto nezdaru posílila kampaň, lidé se o možnosti odklízet sníh z Novin táborské radnice nebo z letáčků, které dostali do schránek. Jenže nezapůsobilo už ani jedno.
„Ani mne to moc nezklamalo, někdo zkrátka práci ani nechce. Čekal jsem například větší zájem z řad důchodců, ale zapojili se především nezaměstnaní,“ dodal Vrtiška.
Na dva neobsazené úseky se dobrovolníci stále mohou přihlásit. Volné zůstaly například ulice Nerudova, Erbenova či Jeronýmova. Informace a podmínky sdělí pracovníci technických služeb.
Jednou z podmínek je potvrzení o zdravotním stavu dobrovolníka. Následuje školení o bezpečnosti práce. Každý vyfasuje reflexní vestu a dostane i posypový materiál. Pouze hrablo si každý pořídí vlastní.