Trend dnešní doby, a to co maminky v Nemocnici Tábor, a. s. pozitivně vítají, je přizpůsobení porodního oddělení co možná nejvíce domácímu prostředí. Proto se i naše oddělení snaží vyjít vstříc maminkám.

V tomto roce se nám podařilo zrealizovat dva rodinné pokoje, kde s maminkou může být i před samotným porodem, pokud je nutná hospitalizace, tak i po porodu, doprovod – otec miminka, kamarádka, dula, maminka rodičky. Pokoje jsou vybaveny vlastní koupelnou, zázemím pro miminko, rozkládací pohovkou, kterou si můžou uzpůsobit k pohodlnému sezení nebo druhému velkému lůžku.

V prvním zářijovém týdnu nám na porodní sál dorazil i systém MULTITRAC. Tento moderní systém umožňuje zaujetí úlevových poloh během porodu, slouží také k relaxaci mezi kontrakcemi. Součástí je i sedátko pro doprovod, který tak může rodící ženě pomáhat, například formou masáže.

Ambulance reprodukční medicíny Od konce září se dále bude otevírat ambulance reprodukční medicíny ve spolupráci s IVF CUBE Praha. Klinika IVF CUBE je špičkové centrum asistované reprodukce zajišťující komplexní péči pacientům z celého světa. Klinika má smlouvy se zdravotními pojišťovnami v ČR a disponuje nejmodernějším zázemím a špičkovými odborníky v jednotlivých oborech. Vedoucí lékařkou je MUDr. Hana Višňová Ph.D. s více než 20 lety praxe. Příjemné prostředí moderního centra podtrhuje mimořádný důraz personálu kliniky na individuální přístup ke každému pacientovi.

Součást porodních sálů je již několik let standardně masážní vana, různé míče či žíněnka. Od konce září jsme pro maminky připravili program voňavý porod. V rámci tohoto budou moci u nás jako v první nemocnici v Jihočeském kraji využít vaginální napářku. Jedná se o speciální byliny, které pomohou ženě ulevit od bolestí v první době porodní a zároveň se uvolnit tak, aby porod běžel co možná nejlépe. Tuto novinku dostanou na přání zcela zadarmo.

Dále bude možno využít v průběhu porodu čím dál oblíbenější aromaterapie a zpříjemnit si tak porod využitím metod, které používali už naši předci a tuto zásadní chvíli v životě i umocnit krásně provoněným prostředím plným harmonie.

Naše porodnice v poslední době nabízí i zkrácení doby hospitalizace, maminky s miminky, která jsou v pořádku, mohou odejít již třetí den po porodu. Samozřejmostí je možnost i ambulantních porodů.

Naše porodnice se může pyšnit oceněním Baby friendly porodnice. V praxi to znamená, že jsme porodnice přátelská dětem i maminkám. Maminky u nás dostávají nadstandardní péči ohledně kojení. Od října v rámci dní otevřených dveří, které se budou konat zhruba dvakrát v měsíci, se všechny maminky již před porodem dozvědí vše důležité ohledně kojení od proškoleného personálu, a tak budou nejen připravené na porod, ale i na období po porodu. Tyto dny otevřené porodnice budou vypsány na stránkách facebooku a na instagramu, které táborská porodnice založila pro maminky a které jsou několikrát týdně aktualizovány. Na facebooku je najdete pod názvem gynportabor, na instagramu pod jménem porodnice_tabor.

Hana Kosobudová a Štěpán Hájek, lékaři gynekologickoporodnického oddělení Nemocnice Tábor, a. s.