Radka Baldová z Tábora je vášnivou čtenářkou.  Už od mládí, kdy musela skousnout i povinnou četbu, si knihy oblíbila a vydrželo jí to až do dospělosti. Jen času už jí na knihy tolik nezbývá.

„Čtení zbozňuji, je pro mě odreagováním a relaxací. Tím, že ale teď musím cestovat do Prahy a tahat s sebou i kufr s oblečením, mi každá kniha navíc ještě víc zavazadlo zatíží. Čtení jsem proto omezila, čtu  jen doma. I rodina si už všimla, že nečtu tolik, co dříve," přiblížila nám svou vášeň  pro  napínavé romány.

Knihovna v jednom

Předloni o Vánocích se vše změnilo. Pod stromečkem našla elektronickou čtečku knih. Syn si nejdříve o novince všechno nastudoval a rodina pak usoudila, že pro ni bude tím správným dárkem.

„Byla pro mě velkým překvapením. Už jsem o ní sice slyšela, ale nevěděla jsem, jak  funguje. Hlavně jsem si říkala, že kniha je kniha a číst z nějakého přístroje mi přišlo divné," naznačila svůj tehdejší názor na elektronickou hračku  Radka Baldová.
Teď si ji ale nemůže vynachválit.

Výhody ebooků:

- šetří místo
- čtenář si může podle svého
změnit velikost a styl písma
- lze si nastavit osvětlení pro  čtení ve tmě
- knihy nejsou nikdy vyprodány
- některé knihy mohou být i zcela zdarma
- možnost zvýraznění textu
- snadná dostupnost
- lze vytvářet i kopie knih
- nespotřebovává se žádný papír, ani inkoust
- žádná čekací doba v knihovně
- snadná manipulace
-  více titulů v jednom přístroji
- pro lepší čitelnost si čtenář může nastavit vzhled stránky podle svého

„Je hrozně pohodlná, lehká a praktická. Syn mi vždy do mého ebooku stáhne prostřednictvím internetu  několik knih najednou, abych měla zásobu a měla z čeho vybírat. Ve vlaku si ji pak vyndám a můžu číst. Výhodou je, že je čtečka lehká a úzká, tudíž si ji  můžu hodit třeba i do kabelky a zpříjemnit si cestu metrem po městě," dokáže dnes již náležitě ocenit výhody moderní domácí knihovny.

Možností, kde si elektronické knihy půjčit,  ale není mnoho. Po Českých Budějovicích je Tábor v kraji druhou veřejnou knihovnou, kde jsou k dispozici od července. Tímto rozšířením svých služeb lákají ke čtení mladé lidi a studenty.  Jak dodala ředitelka zařízení Eva Měřínská, našli si ji také lidé, kteří podobě jako paní Radka tráví  hodně  času na cestách.
V knihovně přitom prioritně nešlo o držení kroku s dobou, nýbrž o zrychlení přísunu  knižních novinek.

„Důvodem tedy byly i dlouhé čekací doby například na novinky a bestsellery. Knihovna jich má fyzicky k dispozici jen pár a tedy se na ně čeká, zatímco online knihy si půjčíte  hned," říká ředitelka a upozorněním na další výhodu: na ebook se záznamy dělat nemusí.

Pro registrované uživatele je stažení knihy zdarma. Nyní  nabízí kolem 1500 titulů.
V Bechyni se zatím nepřipravují, že by v tomto směru Tábor následovali.  „U nás tuto službu neposkytujeme a ani ji zatím neplánujeme. Zkoušeli jsme ji návštěvníkům prezentovat, ale nikdo neprojevil zvláštní zájem. Jediné, co ještě zkoušíme, jsou audio nahrávky. Ale ani to moc dobře nevidím," zmínila se vedoucí bechyňské knihovny Eva Houdková.

Také v Soběslavi jsou přesvědčení, že nákupem technologie by nové čtenáře nepřilákali. „Nikdo se nás na ně neptá, ani se o ně nikdo nezajímá. Kdo elektronickou čtečku na knihy má, tak si titul stáhne online. Pokud by eknihu u nás čtenář vyžadoval, odkázali bychom ho do knihovny táborské. Budoucnost v tomto směru u nás moc nadějně nevidím," míní také vedoucí soběslavské knihovny Alena Fremrová.

Ovšem kdo nevlastní svoji čtečku, z knihovny může odejít maximálně s knihou tištěnou na papíru.
„V tuto chvíli u nás ebooky na půjčení domů nemáme, ale už na tom pracujeme. Čtenáři si od příštího měsíce u nás budou moci čtečku i zapůjčit ke svým potřebám. K dispozici budou dvě. Příspěvek nám na ně poskytne zřizovatel, kterým je město Tábor," dodala na závěr Eva Měřínská.

Autor: Kamila Bílá