Osmnáct metrů vysoká dřevěná rozhledna na vrchu Hýlačka v místní části Větrovy shořela nad ránem 1. ledna 2012. Po uhašení požáru hasiči strhli i zachované zbytky konstrukce, protože hrozilo jejich zřícení. Na místě zbylo jen spáleniště. Škoda byla předběžně vyčíslena na jeden milion korun.

Na místě rozhledny je dnes spáleniště. Na známou rozhlednu Hýlačka zůstaly jen vzpomínky. Novoroční požár ji  před deseti lety zničil. Zdroj: Alena Šatrová

Rozhledna Hýlačka byla postavena v roce 1920 ve tvaru husitské hlásky. Stavbu zajistil Klub českých turistů. Mezi kulturními památkami byla evidována od roku 1995. Rozhledna na vrchu stála už od roku 1920, mezi kulturní památky se zařadila v roce 1995.

Lidé se na místo spáleniště chodili nostalgicky rozloučit se známou rozhlednou a začaly nabývat podobu plány na její vzkříšení. Hned po uhašení požáru se mluvilo o finanční sbírce na novou stavbu.

Především občané Větrov a členové klubu turistů se hned následující víkend chopili nářadí a vyrazili na spáleniště uklízet. Rozměrnější pozůstatky po rozhledně odklidili pracovníci táborských technických služeb už před tím. Šlo převážně o ohořelé trámy, zbytky židlí a podobně. Pořád ale zůstala na místě velká vrstva ohořelých věcí a popela. Proto táborští turisté, jimž rozhledna patřila, společně se samosprávou Větrov vyhlásili brigádu na úklid.

Občané Tábora uklízeli spáleniště Hýlačky.
Dobrovolníci uklízeli spáleniště Hýlačky

V roce 2014 již měla rozhledna získávat novou podobu. Táborští zastupitelé schválili příspěvek 2,5 milionu na stavbu nové rozhledny. Kraj poskytl stejnou sumu, táborští turisté dva miliony. Bohužel, zůstalo jen u návrhu stavby. Zkomplikovalo se totiž výběrové řízení na dodavatele.

HÝLAČKA Z OCELI. Konečný návrh Hýlačky lidé přijali. Proti původnímu návrhu „Hýlačky z betonu“ se ohradili peticí.
Na Hýlačku poputuje z kasy města 2,5 milionu

1. srpna 2015 byla rozhledna slavnostně otevřena. První výstup na novou Hýlačku si nenechaly ujít stovky lidí. Zatímco stará vyhlídková plošina ležela v 18 metrech, nová se posunula na hranici 25 metrů. Dostatečně proto převyšuje stromy. Nakonec se stala třetí nejhezčí rozhlednou v anketě Klubu českých turistů. O dva roky později získala stříbro.

Na otevření Hýlačky přišly v sobotu stovky lidí.
První výstup na novou Hýlačku si nenechaly ujít stovky lidí

Hýlačka v datech:
• 1. ledna 2012: byl ohlášen požár Hýlačky před 05.30 hodin. Dřevěnou stavbu vysokou 18 metrů zasáhl oheň v celém rozsahu. Po uhašení požáru hasiči strhli i zbytky konstrukce, protože hrozilo jejich zřícení.
• 9. ledna 2012: na úřední desce krajského úřadu bylo zveřejněno rozhodnutí o povolení veřejné sbírky na podporu výstavby nové rozhledny. Její zahájení je stanovené na 12. 1. 2012.
• 14. května 2012: Ministerstvo kultury rozhodlo na žádost KČT o zrušení prohlášení rozhledny Hýlačky za kulturní památku.
• 16. července 2012: KČT Tábor ve spolupráci s městem vyhlásil architektonickou soutěž na zpracování soutěžního návrhu řešení stavby nové Hýlačky.
• 21. září 2012: byly zveřejněny výsledky architektonické soutěže. Oceněny byly tři návrhy.
• 10. ledna 2013: KČT Tábor bude vybírat ze tří oceněných návrhů. Dosud nebylo o budoucí podobě rozhledny rozhodnuto. Občané Větrov uspořádali petici proti vítěznému návrhu č. 40 (z betonu).
Budoucí podoba táborské rozhledny Hýlačka na Větrovech.Vítězný návrh táborské rozhledny Hýlačka na Větrovech.Zdroj: Ilustrační foto.
• 7. května 2013: na zasedání KČT Tábor bylo rozhodnuto o nové podobě rozhledny Hýlačka. Turisté vybrali návrh architekta Davida Grygara (z oceli).
• 30. prosince 2013: stále lidé mohou přispívat na stavbu nové Hýlačky, a to až do konce příštího roku. Na sbírkovém kontě je přes půl milionu korun. Během ledna, nebo února chce KČT Tábor zažádat o stavební povolení.
• 1. srpna 2015 byla slavnostně otevřená