Dnes od rána radní rozhodnou o nových jednatelích dvou městských společností. Bez dlouhodobé změny zůstávají jen technické služby. Šefa Bytesu odvolali, šéf TZMT Michal Véle je ve funkci dlouho, což odporuje pravidlům.

Ke stolu si dnes do druhého kola řízení pozvali už jen několik nejlepších. Každý dostane čas na přiblížení své vize o vedení společnosti. V případě Bytesu svěřili vytipování kandidátů personální agentuře. „Bytes není jednoduchá společnost a najít správnou osobu bude poměrně náročné, spravuje městské byty, ale také tepelné hospodářství. Proto jsme se rozhodli pro agenturu, která nám předvybrala pět vhodných uchazečů," zdůvodňuje místostarostka Olga Bastlová, jíž Bytes spadá do kompetencí. Dodala, že o některé uchazeče přišli kvůli výši odměny za výkon funkce.

Zájem o tuto pozici projevilo ve výběrovém řízení celkem 23 lidí. Pouze jeden nesplnil podmínky, když neměl trvalé bydliště v České republice. O správu tělovýchovných zařízení (TZMT) projevilo zájem 16 kandidátů, z nichž šest postoupilo do druhého kola a dnes se pokusí vyhrát. „Tady jsme pro výběrové řízení agenturu neměli, předvýběr udělali zástupci koaličních stran," uvedla za svůj rezort místostarostka Michaela Petrová s tím, že v komisi kromě ní zasedl Tibor Stano z ČSSD, Petr Havránek za T2020 a za ANO Petr Novák. 

Křišťálově čisté

Šéfa Bytesu Bohuše Móriho radní z funkce odvolali letos v červnu. Hlavním důvodem byla nepodařená příprava rekonstrukce tepelných rozvodů Ústeckého předměstí, kvůli čemuž tam lidé dál musí platit dražší teplo. V pozici manažera v kanceláři Bytesu prozatímně usedl energetik Ondřej Semerák. Místostarostka Olga Bastlová naznačila, že s některými změnami na nového jednatele nečekali.
„Nechtěla jsem čekat až nový člověk přijde, proto jsme již s panem Semerákem zavedli dílčí změny v zadávání malých zakázek. Například těch na opravy bytů," upřesňuje Olga Bastlová.

Jakým směrem by se společnost Bytes měla pod novým šéfem vydat? Co je třeba podle vás změnit?
Byla bych ráda, aby společnost Bytes získala nálepku transparentnosti a myslím, že by se měla napravit i vlídnost a vstřícnost směrem k uživatelům našich městských bytů. Hlavně cítím, že je třeba zprůhlednit zadávání zakázek.

Zakázky byly neprůhledné? Existuje tedy domněnka, že z Bytesu unikaly peníze?
To nedokážu říct. Ale v každém případě tuto možnost chceme minimalizovat a naopak maximalizovat ekonomickou prosperitu společnosti a také aby všechny zakázky byly zveřejněny na webu a byly otevřené všem firmám. Mým zájmem je oslovovat firmy se zakázkou do sto tisíc, nyní je to do padesáti. Firmy bychom měli ve svém zásobníku, a pokud bude zakázka nad sto tisíc, už by se soutěžilo. To se dosud nedělo a já věřím, že nový způsob by přinesl úspory.

Nastanou i další změny?
Ano, další změny připravujeme i ve skladovém hospodářství. Rádi bychom, aby se do našeho skladu nakupoval materiál, a ročně ho bývá za 6,5 milionu, který pak výherce zakázky bude u nás nakupovat. Jde například o vany, sporáky nebo vodovodní baterie a další zboží. Dosud je nám tento materiál firmou předkládán a někdy je předražený. Ostatně všechno toto zboží z našeho skladu můžeme i volně komukoli prodávat. Výrazně také chceme šetřit na právních službách.

Končí tedy éra externích právníků, za které město značně utrácí? A kdo je bude Bytesu zajišťovat?
Zatím mám dohodnutou spolupráci s městským právníkem, a to už je úspora 400 tisíc. Ale ano, bude ukončeno využívání externích právních služeb.