Hasičský ples, předpouťová i pouťová zábava, hasičská soutěž, letní zábava či sousedské posezení s dobrovolnými hasiči z Oltyně. To je v krátkosti popsaná činnost řepečského hasičského sboru.

Jak ale sdělil jednatel Ondřej Mrzena, nesoustředí se pouze na kulturní dění v obci, ale reprezentují ji také sportovně. „Letos se chystáme vyjet na soutěže zařazené v Táborské hasičské lize (THL) 2014 a ve volném čase chceme navštívit i ligy v jiných okresech," nastínil plány Ondřej Mrzena.

Radost by mu udělalo, kdyby se sbor v THL umístil do desátého místa. „Za největší dosavadní úspěch považuji dvakrát šesté místo v THL, které jsme vybojovali v letech 2010 a 2011," připomněl výsledek členů jednatel sboru.

Kromě sportu se také starají o své zázemí. V roce 2009 rekonstruovali hasičskou zbrojnici. „Bylo potřeba vyměnit střechu a udělat novou fasádu," vysvětlil Ondřej Mrzena. O rok později obec otevřela sportovní hřiště, na kterém se pravidelně koná hasičská soutěž O pohár starosty obce Řepeč. Letos druhého srpna se uskuteční již osmý ročník.

A jak je na tom hasičský sbor s vybavením? Na začátku měl čtyřkolovou ruční stříkačku. Roku 1938 ale přichází na řadu nákup motorové stříkačky od firmy Stratílek. Uvedení do provozu se zúčastnil také generální ředitel Škodových závodů pan Vamberský, který hasičům pomáhal při koupi. Jeho choť darovala sboru pět tisíc korun, čtyři lezecké žebříky a olej do motoru .

V roce 1971 přestavěli obecní kolnu, aby v ní mohli zaparkovat požární auto. Následující rok už mají ale vozidlo PV3S (vejtřasku) s cisternou. Roku 1991 sbor pořizuje zásahové vozidlo Tatra CAS, které o dvanáct let později vyměňuje za stříkačku PA12.
„Hlavním důvodem byla modernizace a následné účasti na soutěžích," dodal jednatel sboru.

Z historie sboru:

• 15. listopadu 1897 obdržel starosta obce od Okresního úřadu v Táboře směrnice, podle kterých může být hasičský sbor založen. Netrvalo dlouho a již v následujícím roce měla Řepeč svůj sbor dobrovolných hasičů

• Skládal se z činných členů, kteří do pokladny vložili padesátikorunu, a ze členů přispívajících, kteří dávali peníze vždy podle svých možností

• Prvním starostou sboru byl zvolen starosta obce Václav Kouba

• V roce 1898 hasiči přistavěli hasičskou schráň u kapličky, do které umístili čtyřkolovou ruční stříkačku

• Slavnostním okamžikem bylo pro místní 8. září 1924. Tehdy skončily všechny práce na budování elektrizace a ve stejný den večer si už lidé mohli poprvé rozsvítit ve svých domech elektrickou žárovku

• Od té doby plní dobrovolní hasiči hlavní úlohu v tvorbě kulturního dění v obci. Pořádají nejen oblíbené taneční zábavy, ale obec pravidelně reprezentují na okrskových cvičení. V obci se začíná hrát i divadlo.