Teploty pod bodem mrazu zahání lidi bez domova do teplých míst. Aby se alespoň na chvilku zahřáli, schovávají se v hale autobusového či vlakového nádraží či se zamknou na toaletě v kině. Takový případ například řešili táborští strážníci letos krátce po začátku nového roku.

Aby se nic podobného již neopakovalo, vyrazila do terénu Jana Pilzová z českobudějovické diecézní charity. Už ve středu si zdejší situaci zmapovala. „Spolu se strážníky jsme obešli místa, kde se bezdomovci zdržují. Během celého dne jsme napočítali čtyřiadvacet lidí, kteří budou potřebovat naši pomoc," sdělila výsledek terénní pracovnice, která v Táboře působí od letošního října.

Nárok na dávky

Při své práci zjistila, že mezi bezdomovci se pohybují také lidé, které úřad práce vyloučil z evidence, a nemají tak nárok na žádné sociální dávky. „Jako diecézní charita jsme jim v případě zájmu schopni poskytnout úvěrové jízdné. To znamená, že pokud budou chtít bydlet v Azylovém domě v Českých Budějovicích nebo Jindřichově Hradci, můžeme jim dát peníze na jízdenku. Důležité je ale vědět, že takoví lidé musí mít v pořádku doklady. Často se totiž stává, že nemají ani občanský průkaz," poukázala Jana Pilzová na jedno z možných řešení.

V Táboře jsou v současné době takoví klienti tři. Doklady sice mají, ale pod střechu se jim příliš nechce. Jako důvod uvádějí, že jsou venku zvyklí a nechtějí na tom nic měnit.

I pro tyto lidi tedy charita hledá jinou pomoc.

„Sháníme pro ně oblečení jako jsou šály, čepice, rukavice, teplé ponožky, bundy ale i deky a spacáky," vyjmenovala potřebné věci ředitelka Diecézní charity v Českých Budějovicích Michaela Čermáková, která je ráda, že se tuto službu podařilo rozšířit do dalšího města.
Pokud by někdo z Táborských chtěl něco z uvedených věcí darovat, může je přinést nejen do budovy Českého červeného kříže v Kvapilově ulici, ale i do diecézní charity. Ta sídlí v bývalé Jihočeské univerzitě ve Vančurově ulici za dveřmi číslo 108.

„Oceníme hlavně věci menších rozměrů. Protože nám prostor nedovolí oblečení skladovat, ihned ho předáváme potřebným," poznamenala Jana Pilzová.

A přicházejí i s novinou: od poloviny ledna plánují podávání teplé večeře zdarma, a to od 18 hodin v klokotském klášteře Kongregace Oblátů Panny Marie Neposkvrněné.

Zpočátku počítají, že jídlo budou vydávat jednou měsíčně. „V souvislosti s tím sháníme dobrovolníky, kteří by hotové jídlo mohli poskytnout," obrací se na veřejnost terénní pracovnice.

Pokud budou venku kruté mrazy, bude Jana Pilzová obcházet bezdomovce v terénu, bude mít u sebe teplou vodu a bude moci lidem na místě uvařit teplou polévku nebo čaj.

Noclehárnu nechtějí

Lidé bez přístřeší se však nemusí zdržovat venku. K dispozici mají také noclehárnu v Zavadilské ulici. Většinou ji ale nevyhledávají. „Myslím si, že jim vadí dodržování určitých pravidel, například nesmí přijít opilí ani na pokoji pít alkohol," vysvětluje zástupce velitele městské policie Zdeněk Fara.

A tak se bezdomovci přesouvají k obchodním centrům, kde se jich občas lidem zželí. „Stane se, že jim někdo dá peníze nebo třeba jídlo," říká Zdeněk Fara s tím, že někteří bezdomovci odjíždějí na zimu do Prahy, kde dostanou najíst a po oteplení se vrátí.

Kde přespat
Noclehárna v Zavadilské ulici
• slouží jako přechodné ubytování a zajištění podmínek pro hygienu mužům starších 18 let
• k dispozici je osm lůžek (čtyři dvoulůžkové pokoje), předsíň, toaleta, koupelna, stůl, židle, standardní kuchyňská linka, skříň
• zájemce musí mít platný občanský průkaz a hotovost, dvoulůžkový pokoj vyjde na 50 korun za den.