Místním poslancům a senátorovi jsme položili tři otázky: komu v pátek dají svůj hlas, k jaké volbě se kloní a jaký názor mají na přímou volbu hlavy státu.
Poslanec a senátor za ODS neměli problém zveřejnit, kterého kandidáta podpoří, poslanec za ČSSD si nechal zadní vrátka a poslanec za KDU–ČSL Miroslav Kalousek nám nebral telefon a nestihnul odpovědět ani e–mailem.
Senátor Pavel Eybert (ODS) Deníku řekl, že nemá problém svou volbu prozradit, ačkoli se přiklání k tajné volbě. „Jasně, že budu volit Václava Klause. Z těchto dvou kandidátů je pro mne jediným myslitelným. Přestože je Jan Švejnar chytrý, přece jen tu posledních třicet let nežil, a vazby k problémům republiky má tak hodně mělké na to, aby mohl vykonávat funkci prezidenta.“
Eybert by Švejnarovi doporučil začít politickou kariéru na nižších postech, alespoň na krajské nebo ministerské úrovni. Tak by podle něj poznal, jak to v naší zemi chodí.
Je přesvědčen, že tajná volba poskytuje volitelům větší svobodu při rozhodování. „Je to určitě demokratičtější způsob. Navíc v personální volbě tajné hlasování zabrání narušení vztahu mezi volitelem a voleným,“ dodal senátor.
Sociální demokrat Jan Babor říká, že každé, ať již tajné nebo transparentní hlasování, má své přednosti. „Nyní ale preferuji volbu veřejnou, ať voliči vidí, kdo koho volí,“ řekl Babor. Komu však dá v pátek svůj hlas, na rovinu sdělit nechtěl. „Počkejme si až na volby, to se při tajných nedělá. Prozradím jen, že budu hlasovat v souladu s klubem a naši podporu má pan Švejnar,“ vyhnul se přímé odpovědi. Uznal ale, že Klaus i Švejnar jsou osobnosti stejně kvalitní.
Zatímco Babor zastává přímou volbu prezidenta, jeho poslanecký kolega František Dědič (ODS) zapojení všech občanů zatím nevnímá jako pravé ořechové. „Musela by se změnit ústava a prezident by musel získat větší pravomoce,“ míní Dědič s tím, že pak by ale občané měli rozhodovat i o svém starostovi a hejtmanovi kraje.
U Dědiče si Klaus může být jistý. Jeho hlas stoprocentně získá. „Nikdo jiný tady nemá takové zkušenosti z politické scény a takové zásluhy na politickém vývoji jako on. Těžko se s ním tady může někdo měřit a aby opozice nominovala svého kandidáta, musela až do Ameriky,“ vyjádřil se.
I podle něj je při personální volbě tajný způsob nejdemokratičtější. Má údajně i větší váhu a volitel má svobodnou vůli se rozhodnout. „Také vítězství v tajné volbě víc těší. Pokud chce někdo manipulovat s hlasy, pak prosazuje veřejnou volbu,“ míní Dědič.
Eybert upozornil, že pokud by prezidenta volili všichni oprávnění občané, stát by stálo nemalé peníze. „Přímá volba ale má svoje úskalí v systému navrhování kandidátů. Pravidla by se musela nastavit tak, aby odpovídala vážnosti úřadu.“