Dvaasedmdesátiletá Magdaléna Kuncová z Veselí nad Lužnicí sleduje, co se ve městě, kde žije, zrovna děje. Potvrdila, že má přehled:

„Teď se u nás hodně staví – koridor i protipovodňová opatření," sdělila nám před týdnem čtenářka, která ve svém věku nezahálí. Jak uvedla, dokud jí to prý bude chodit, bude navštěvovat divadlo i výstavy v muzeu.

Svůj zájem teď ale nasměrovala na protipovodňová opatření u řeky, o nichž chce vědět, v jaké fázi výstavby se právě teď nacházejí.
S jejím dotazem jsme se obrátili na mluvčí Povodí Vltavy, které realizaci zajišťuje, Michaelu Pohůnkovou:

„Dokončena je bariéra, která vede kolem Alešova nábřeží, a dále velká část přeložek inženýrských sítí, čerpací stanice a blížíme se dokončení obou lávek pro pěší," popsala mluvčí Povodí Vltavy.

Kromě toho musí stavbaři ještě dobudovat další bariéry, upravit kanalizace pro čerpání prosáklých vod, dokončit elektroinstalaci na čerpací stanici, izolovat mostovky či opravit komunikace.

„Do konce letošního roku plánujeme dokončit železobetonové konstrukce všech bariér včetně zbytku přeložek inženýrských sítí. V příštím roce budeme pokračovat opravami komunikací, terénními úpravami a izolací mostovek," dodala Michaela Pohůnková s tím, že celkové náklady se vyšplhají na 179 milionů korun.

V úterý Táborský deník kontaktoval předplatitele Jindřicha Levého z Tábora. Jednaosmdesátiletý senior se na svůj tisk, jak říká, těší již přes patnáct let.

„Je zajímavé, jak se za tu dobu vzhled novin změnil. Dokonce mám pár výtisků schovaných. Už ani nevím, proč jsem si je zakládal," sdělil Jindřich Levý. Do zásuvky kuchyňského stolu ukládá třeba přílohy, články o zákonech, pojištění či o historii okolí.

Ankety se školáky

Na stránkách sleduje například fotografie a ankety s prvňáky a deváťáky. „Když se scházíme se sousedy třeba při venčení psů, často se bavíme o dětech a vnucích. Občas se nějaký náš potomek objeví v novinách. Je to hezké," říká Jindřich Levý, který si rád vyluští křížovku. U ní se prý dobře pozná, jestli lidský mozek degeneruje nebo se naopak učí. „Občas se mi stane, že si nevzpomenu na slova, která jsou v křížovkách běžná. Naopak nové termíny si vybavím rychle," poznamenává muž, který i ve svém věku ovládá počítač a samozřejmě vyhledávání na internetu.

„Přiznávám, že jsem ješitný. A to, že bych zaostával za svými vnoučaty jsem pokládal za první příznak stárnutí, což jsem nechtěl dopustit," dodává s tím, že když bojoval s myší, klikáním na ikony a klávesnicí, manželka se mu smála a ťukala si přitom na čelo. Nevzdal to. Trpělivost vnuka Vojtěcha se mu vyplatila.

Příští pátek by se chtěl dočíst, jak se konkrétně změní táborské Školní náměstí. „Vím, že se rekonstruuje a že je tam i objížďka pro auta. Jen by mě zajímalo, co na něm přibude," doplnil ke svému dotazu Jindřich Levý, kterého kromě aktualit ve městě zajímají i různé rozhovory.