K získání titulu Jihočeská firma roku 2010 nestačí jen milionové obraty a zisky. Důležitější je přístup k zaměstnancům. Miroslav Kubec, jednatel společnosti GS Technik z Orlova u Jistebnice, se domnívá, že právě jím si porotu regionálního kola soutěže získali. Pracovníky se nezdráhají ocenit, například úrazovým a penzijním připojištěním v hodnotě 1900 korun na každého. Firmě se pak vrací loajalita.

Jako mnozí jiní začínali v garáži. Vyráběli reklamní tabule a rozváželi je po Táboře. Garáž záhy vyměnili za maštale, a to už je možné hovořit o prvopočátcích současné firmy s datem registrace 24. června roku 1992. V tu dobu měli tři společníci jednoho zaměstnance. Jezdili po republice a hledali odběratele nerezového gastrozařízení. Z Plzně si například přivezli požadavek na výrobu výčepních pultů, které v republice tehdy nikdo nevyráběl. V začátku 90. let byla výroba z nerezu v plenkách, a tak se poptávka hrnula ze všech stran. Rázem v maštali pracovalo 35 lidí na dvě směny.

„Tak jsme hledali nový prostor a našli v Orlově bývalý sklad hnojiv, který jsme v roce 1998 koupili. Necelé dva roky jsme ho rekonstruovali a přistavovali, takže už jsme mohli daleko více investovat do strojů a zařízení. Tím se postupně do roku 2004 rozšířil i počet lidí na čtyřicet osm, což je v naší historii zatím nejvíc,“ popisuje Kubec.

Jenže zlatá éra nevydržela navždy. O rok později si prý „sedli na zadek“. Doplatili na to, že nebyli zvyklí se o zákazníky prát s konkurencí – dlouho totiž žádná nebyla.
„Vůbec jsme nesledovali situaci na trhu, ani ceny a konkurenci a najednou jsme byli bez zakázek,“ přiznává.
Jako první přišlo na řadu snížení počtu pracovníků, dnes jich je ve firmě 43, získání zdatného obchodníka a zavedení informačního systému, který bedlivě sleduje veškerý pohyb uvnitř firmy od zadání zakázky až po expedici, ale i na trzích. Nastal obrat k lepšímu a Kubec se nestydí přiznat zásluhy Vladimíru Hybnerovi, jenž je motorem celého obchodu.

Navázal úzké vztahy se zákazníky a partnery ze zahraničí, přes něž odchází výrobky do celého světa. Dvě třetiny výroby opouští hranice republiky. V objemu tržeb se na špici výrazně drží výroba výčepních pultů pro přední české pivovary.
„Již několik let jsme opět ve zdravých číslech a velký podíl na tom má právě vývoz, který v době mého nástupu vůbec nefungoval,“ upřesnil Vladimír Hybner, který firmu přihlásil do soutěže.

K přihlášce připojil příběh zrodu a vývoje firmy, doložil, jak se starají o zaměstnance i jakými ekonomickými výsledky se mohou pochlubit. V kraji získali první místo. „Finanční efekt to nemá žádný, nicméně je to morální ocenění a satisfakce pro lidi, kteří firmu založili a nastavili směr. Soutěž ukázala, že to neudělali špatně,“ ocenil Hybner. GS Technik z Orlova u Jistebnice teď bude měřit síly s ostatními regionálními vítězi v celostátním kole.