FOLKLOR I DIVADLO

Na pódiu se vystřídaly folklorní seskupení Plzeňský mls a Javor z Lomnice nad Lužnicí. Vedoucí lomnického souboru Marcela Božovská uvedla každý výstup a současně vyhrávala na housle, na dudy jí doprovázel Ivan Fabián, další tanečníci a zpěváci v blatských krojích se také nenechali zahanbit. Perličkou se však stalo pouliční vystoupení Divadla Kvelb z Českých Budějovic. V jejich nejnovějším autorském kusu je totiž ústřední postavou dva a půl metru vysoká kvočna.

VESELÁ SLEPICE

Ve 14 hodin se do davu vloudila fousatá babka hledající slepici. Společně s dětmi se jí podařilo kvočnu přivolat. „Ná, puťa, puťa, slípko, kde jsi? Pí, pí, pí, pojď mezi nás,“ volala. Veselá slepice se nakonec nechala nalákat na bonbóny. A jelikož je cvičená, předvedla i všechny svoje kousky. Otočky, stání na jedné noze i pokus o vzlet, pozřela dokonce jednu maminku z davu. Tatínek pro ní byl už velké sousto. „Vystoupení se nám moc líbilo, bylo hravé a divadelníci zapojovali i diváky, což bylo moc fajn. Tak dobře jsme se dlouho nepobavili,“ konstatovali manžele Matouškovi.

Tým herců pod vedením impresária Petra Lukase cestuje dodávkou. Kvelb, nezávislé divadlo, hraje pouze vlastní autorská díla, rekvizity, kulisy i režii si dělají sami. Rádi improvizují a experimentují, používají metafory a nadhled. Nejdůležitější je pro ně pobavit diváka. Jejich tituly alternativního rázu už viděly stovky lidí napříč Evropou. Na Táborsku už jsou známí díky svým obřím andělům. Dalším vystoupením herci připomněli zvyky a tradice Velikonoc.

Na rynku si každá generace našla to svoje. Prodejci nabízeli široký sortiment, od květin, přes krajky, dřevěné hračky, pomlázky, věnce, svíčky, mýdla, textil, keramiku, sýry i řeznické výrobky. Medovina, svařené víno i pivo teklo proudem. Děti se navíc mohly povozit na dobovém dřevěném kolotoči, vyrobit si v dílně velikonoční dekoraci či si prohlédnout živá zvířata.