Ještě před zahajovacím koštem prošel výraznou proměnou ředitel táborského festivalu Jiří Blafka, jenž se ocitl v péči kadeřnice a dostal oblek na míru od mladé oděvní firmy. A podstatné změny doznal i scénář festivalu.

V loňském roce program naplno odstartoval ochutnávkou zahraničních vín a v dalších dnech přišly na řadu produkty z Moravy a dalších tuzemských destinací. Letos vsadili organizátoři při pomyslném úvodním výkopu na jedinou jihomoravskou oblast. Reprezentantům dalších vinařských bašt i zahraničním vyslancům budou u Jordánu vyhrazeny příští dny a týdny.
„Máme tady ryze vinaře ze Znojemska. Lidé tak mohou ochutnat to nejlepší z jediné podoblasti Moravy od těch nejlepších tamních vinařů. Chybí jich tu v podstatě jen pár. Taková možnost se jim v republice téměř nikde nenabízí,“ prohlásil Jiří Blafka.

Sobotní zahajovací košt postupně přilákal do hotelového sálu na 750 návštěvníků, které zlákala nabídka více než dvou stovek vín ze znojemské oblasti.

Do Palcátu si našel cestu také Jindřich Nácal z Tábora. „Líbí se mi tady. Možná je ale škoda, že tady nehraje třeba nějaká cimbálovka, ta by se k téhle akci hodila. Určitě je ale dobře, že se festival vína, nebo i slavnosti piva v Táboře konají. Já sám jsem teď už spíš vinař, než pivař,“ řekl během večera.

Martin Hovora přijel do Tábora na sobotní ochutnávku až z Pelhřimova. „Jsme tady už potřetí. Poprvé nás sem přilákal kamarád ze Sezimova Ústí. Sám se odstěhoval do Prahy, ale i tak sem dál jezdíme. Máme rádi spíš sladká bílá vína a tři láhve už jsme si koupili,“ pochvaloval si.

První velká ochutnávka vín v Palcátu se každoročně stává zahajovacím ceremoniálem festivalu, jeho program se ale promítl do dění ve městě už před týdnem. Následující měsíc nabídne obyvatelům i návštěvníkům Tábora další malé i velké degustace vín doprovázené lákavými gastronomickými večery i kulturním programem. Už na začátku se v Táboře představili členové Divadla Járy Cimrmana, následovat je budou například zpěvák Tomáš Klus, herci Jaroslav Dušek, Ondřej Vetchý, Jaromír Dulava, herečka Kateřina Hrachovcová i další známé tváře. Všechna představení budou podle tradice z předchozích ročníků benefiční.