Po pětileté pauze se do naší vísky sjelo a sešlo několik desítek místních, ale i samozřejmě odstěhovaných rodáků. V tento den naši obec navštívilo téměř 150 registrovaných hostů. V dopoledních hodinách probíhala prezentace, o kterou se postaraly krojované slečny a dámy, které zároveň ukázaly, jak krásné mohou být blatské kroje, které dříve byly součástí šatníku místních žen.

Po registraci následovalo položení věnce k pomníku padlých za I. světové války v obci Zálší. Nechyběl proslov paní starostky Jiřiny Sedláčkové, která přivítala všechny rodáky a spoluobčany obou obcí. Ve 12.30 hodin byl přichystaný oběd: knedlíčková polévka a lahodný řízek s bramborovým salátem.

Během celé soboty byla otevřena budova bývalé školy, která bohužel již nefunguje pro každodenní školní docházku. V přízemí jsme mohli nahlédnout do tělocvičny, která se rázem přeměnila v místnost plnou historie. Ke zhlédnutí byly fotografie z různých okruhů od školní docházky z roku 1937, činnosti místních spolků nebo jsme se mohli seznámit s částečnou ukázkou blatského kroje.

Též byly vystaveny historické nástroje, které v dnešní moderní době již někteří z nás neznají a ani si nedokáží představit, k čemu sloužil cep, lis na sýr, valcha nebo želízko na borky. Prohlídka budovy pokračovala do 1. patra. Zpřístupněna byla třída, kterou jsem i já jako žákyně navštěvovala. Třída se pyšní původními lavicemi s kalamáři. Před školou probíhal stánkový prodej rukodělných výrobků. Celý den zpříjemňovala zábavu dechová kapela pod taktovkou Jaroslava Novotného Jihočeská Vlachovka.

V odpoledních hodinách byl pro přítomné připraven autobus, který vezl rodáky do obce Klečaty. Zde byl také položen věnec k pomníku padlých. Jako kulturní vložka celého setkání, která jistě zaujala téměř většinu přítomných, bylo vystoupení Blaťáckého souboru Vlastiboř, který nás seznámil s tradicemi, ale hlavně s tím, jak se kdysi na Blatech zpívalo a tancovalo. Jelikož nám počasí přálo, hosté se přesunuli do stanu na náves, což zpříjemnilo a uvolnilo zábavu. Nejen večeře, ale i zákusek byl součástí setkání. Kdo měl však ještě mlsnější jazýček, než-li na pochutiny, které byly přichystané, mohl si ochutnat grilované selátko.

„Na Blatech malá vesnička, kde já jsem zrozený“ je nejvýstižnější úryvek textu písně, který se váže k obci a každý rodák je jistě na to hrdý.

Radka Radostová Nekolová