Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OBRAZEM: Roztančený Kovosvit

Tábor - V pátek 21. února pořádal sezimoústecký závod Kovosvit svůj narozeninový ples. 

23.2.2014
SDÍLEJ:

Majitel Kovosvitu František Komárek. Foto: David Peltán

Neomezený přísun červeného a bílého vína, vody s citronem, chlebíčků a sladkých zákusků. Takové složení měl dárek od majitele společnosti Františka Komárka zaměstnancům a pozvaným hostům. Společně si všichni zatančili při plesu, věnovanému 75. výročí od založení továrny.

Na začátku ledna poskytl František Komárek Táborskému deníku tento rozhovor:

Až Kovosvit pokoří hranici dvou miliard tržeb, František Komárek zazvoní na zvon

František Komárek patřil do rodinné skupiny KKCG. Když si zhruba před třemi lety začali majetek dělit, nebyl Kovosvit zrovna v nejlepší kondici. Přesto ho nevyhnal z domu. 

Čím to, že jste Kovosvitu věřil?

Víte, byznys je vždycky o příležitostech, a když jste ve správném čase na správném místě, můžete ho řešit podle svého rukopisu. Každý má svůj. Samozřejmě to nebylo jednoduché. Zvážil jsem svoje možnosti především proto, že byla příležitost s fabrikou něco udělat. Hlavně jsem ale pochopil, že jsou tady lidé, kteří umějí fabriku postavit na nohy, pokud se s nimi bude rozumně komunikovat. Vždycky jsem měl byznys postavený na vztazích s lidmi, takže tady je odpověď.

Když udělám oblouk od tohoto okamžiku k současnosti, kdy jste na strojírenském veletrhu v Brně za váš stroj nedávno získali zlatou medaili, je to odměna a vrchol téměř tříleté práce?

Není, je to jen vyvrcholení spousty práce spousty lidí. Když se podíváme do minulosti Kovosvitu, tak vždycky za jeden dva roky s nějakým strojem vyhrával. To znamená know how, erudovanost a kvalita lidí, které jsou v této fabrice na světové úrovni.

Deník Insider o vás nedávno napsal, cituji: Miliardářův strýc nečekaně prosperuje. Zaráží mne to „nečekaně", znamená to, že ještě nedávno byl Kovosvit podceňovaný?

Těžko říct, co tím slůvkem chtěl básník sdělit. Víte, jestliže odvádíte poctivou práci, tak se musí ukázat i poctivý výsledek. A jestliže to někdo nechtěl v minulosti vědět, je to jeho chyba.

Co se za tím úspěchem skrývá, jaký kus cesty jste už ušel?

Je to stále dokolečka: práce s lidmi. Jestliže jim důvěřujete a řeknete jim jasný cíl, úspěch musí přijít. A jestliže je tady spousta erudovaných a poctivých lidí, tak je to jenom o dobrém vedení. Umíte-li si poskládat dobrý a kvalitní tým, už jen čekáte, kdy úspěch přijde.

Aby pak o vás Insider mohl vzápětí napsat, že jste novodobý Baťa, což vás musí těšit. Ostatně, když jste do Kovosvitu přišel, řekl jste mi, že na jeho tradice chcete navázat.

Samozřejmě, že to člověka těší. Já jsem v úvodu našeho rozhovoru říkal, že pro mě je důležitá práce s lidmi. Když se podíváte doprava, tak vidíte na stěně obraz pana Bati. Nemám ho tu, abych se na něj koukal, ale je jakýmsi symbolem pro mé dění. Troufám si říct, že když se lidi podporují a vytváří se jim podmínky, aby mohli být co nejefektivnější, jde opravdu o novodobou baťovskou práci. Myslím, že takto pracují i další společnosti. Zkrátka, pokud neakceptujete vztah k lidem a nedáváte jim najevo, že pro společnost jsou žádoucí, je to špatně. Ano, jsou to novodobé baťovské podmínky, které se tady snažím držet a rozvíjet.

O Baťovi se traduje, že byl výborným personalistou. Kovosvit má personální mapu, co to znamená konkrétně?

Je mnoho všelijakých vznešených názvů, ale zase je to o práci s lidmi. Když se podíváte na současný stav personálního obsazení Kovosvitu, mohu říct, že je to ideální, i když na podzim došlo k některým personálním změnám. Ovšem ne kvůli tomu, že lidé byli neschopní, ale kvůli tomu, že Kovosvit chce hrát vyšší ligu. Chceme produkci i myšlenky rozšiřovat po celém světě. Proto jsme potřebovali lidi, kteří znají mezinárodní obchodní problematiku. Bohužel, někteří v tom nebyli zcela doma.

Jak se u nás shánějí vrcholoví manažeři?

V každé společnosti jsou problémem lidi. Kdo tohle umí vyřešit, vyhrává. Kdo neumí, nadává. Teď jsme v úplně stejné situaci, jen se nyní mnohem víc akcentuje potřeba strojírenských profesí, kterých je v tomto regionu nedostatek. Protože ale chceme rozvíjet společnost, musíme nacházet řešení. Sice náhradní, protože stát by měl hrát lepší úlohu, ale navázali jsme spojení se středními školami a vytipováváme si lidi nejen z tohoto regionu. Využíváme i agentury. Pokud se bavíme o klíčových lidech, kteří se podílejí na řízení, tak nejlepší je varianta loajální manažer a odborník. Ovšem přiznejme si, že ideál není. U středních kádrů je situace obdobná, daří se nám buď výchova lidí uvnitř fabriky, nebo získávání lidí z trhu. U nejnižší kategorie, kde jsou dělníci a mistři, je situace velmi složitá. Dotkl jsem se školství, víte politici a různé agentury se bijí v prsa, jak školství pomáhají, ale kde je výsledek? Logika škol je úplně jiná, ty se snaží získat co největší platby za kus, žáka, nikoli zabývat se potřebami regionu. Přitom se stačí podívat do okolních států, kde už mají cesty prošlapané. Mrzí nás, že stát v tomto nepomáhá a ne zcela reflektuje požadavky firem. Přitom my bychom se na vzdělávání klidně finančně podíleli. Ale není ochota, není s kým. To může velmi poškodit renomé českého strojírenství.

Za loňský rok jste přijali stovku nových lidí. Ponese se tento rok ve stejném duchu?

Dnes zaměstnáváme 810 lidí, když jsem sem nastoupil, bylo jich šest set dvacet. Jestliže tu hovořím o tom, že je pro mne důležitý člověk a to, co vytváří, tak musíme také lidem vycházet vstříc. V prosinci jsem byl na shromáždění s baťováky, což jsou kovosviťáci kolem pětaosmdesáti let, kteří tu pracovali celý život. Je naší povinností jim dávat najevo, že tu po nich zůstala spousta práce. Nebo jsme dělali pro děti mikuláše, to je podle mne druhý mantinel lidství, děláme plesy a další akce. Podporujeme sport i kulturu, handicapované lidi. Nejsou to obrovské peníze, ale díky za každou korunu, kterou můžeme takto vynaložit.

Podnik pod vaším řízením došel k tržbám 1,5 miliardy a ziskům 201 milionů. Jaký je další plán?

Je zajímavé sledovat management, jak je nebo není odvážný. Když méně, nemá tam co dělat, když moc, tak je příliš riskantní a taky by tam neměl být. To znamená, že to musí být vyvážené. Když správně odhadneme možnosti trhu, je možné dosáhnout dobrých výsledků. A jestliže tuto snahu podpoříte tak, aby to bylo zajímavé i pro manažery, překročíte plány. Takže za minulý rok počítáme s tržbami 1,8 miliardy. Ještě ale není uzavřené účetní období.

Na sklonku roku jste otevřeli fabriku v Rusku, jaká očekávání má splnit?

Základem investice je rekonstrukce obrovské haly, přičemž předpokládáme, že za rok a půl budeme mít plný cyklus výroby obráběcích strojů. Cílem bylo přiblížit se ruskému zákazníkovi, neboť z celkových tržeb Kovosvitu přišlo až 60 procent z ruského trhu. Teď fabriku rozjíždíme a počítáme, že v konečném součtu výroby strojů by se roční produkce obou společností mohla pohybovat kolem sedmi set strojů, zatímco nyní to bylo něco přes tři stovky. Společný podnik je výsledkem analýz, které nám ukázaly, jaké trhy jsou perspektivní. Mohli jsme investovat také v Číně, ale k Číně jsme zdrženliví a raději zvolili Rusko.

Letos oslavíte 75 let od založení firmy, jaký to bude rok a co osobně si přejete?

Chci, aby oslava Kovosvitu byla vnímána v celém regionu, aby si jí nevšimli pouze zaměstnanci, ale i lidé, kteří s námi sympatizují a mají s Kovosvitem něco do činění. Řekl bych, že je to lidství na té vyšší úrovni, lidství dovnitř i vně fabriky. Pokud jsou dobré vztahy i s místní samosprávou, tak je to dobře, vždyť jsme všichni na jedné hromadě. A co si přeju? Když se podíváte nade mne, vidíte tam zvon. Dostal jsem ho od zaměstnanců k výročí a chtěl na něj zazvonit. Ale začali křičet, že nesmím, že zvonit budu, až dosáhneme na dvě miliardy tržeb. Doufám, že tento rok budeme zvonit.

Autor: Alena Šatrová

23.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Starosta Jiří Fišer dorazil volit už sedm minut po otevření volební místnosti.

Starosta odvolil mezi prvními. Na koloběžce

Výprava Karate-P-Klubu na Národním poháru v Kadani.

Závodnice Karate-P-Klubu loupily cenné kovy v královském městě

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Víkend na Táborsku: dechovky v Zálší či pivní slavnosti v Plané

Táborsko – Jakkoliv jsou hlavním tématem dění na Táborsku volby, chybět nesmí ani bohatá nabídka zajímavých akcí. Vyberete si?

OBRAZEM: Cyklisté Klíčku mají za sebou nejlepší závod

Tábor - Cyklisté z Klíčku mají za sebou účast na 5. mistrovství ČR v závodech na horských kolech pro mentálně postižené.

Hokejový kraj má o víkendu nabitý program, Tábor i Soběslav hrají dvakrát

Tábor - Krajská hokejová liga o víkendu využije k urychlení svého programu páteční termín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení